Tryumf wiedzy i pomysłowości nad materią - tak historycy określają pracę, którą podczas Powstania Warszawskiego wykonali żołnierze z powstańczej wytwórni broni - placówki AK "Jajczarnia". W centrum stolicy odsłonięto tablicę upamiętniającą jej członków.
Uroczystość odbyła się przy ul. Hożej 51, gdzie "Jajczarnia" stacjonowała: - Tutaj pracowali ludzie, których moglibyśmy nazwać ówczesnymi MacGyverami. Oni przy pomocy prostych narzędzi potrafili przygotować fabrykę uzbrojenia, elektrownię z siecią generatorów, która zasilała nie tylko radiostacje, ale również szpital, okoliczne domy - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
W ciszy o Powstaniu Warszawskim
W sobotę przed południem TVN24 przypomniała film dokumentalny "Eksplozja ciszy". Zbiorowy bohater reportażu - Pluton Głuchoniemych - walczył w Powstaniu Warszawskim i nie poniósł żadnych strat w ludziach. Nie słyszeli odgłosów walk, nadjeżdżających czołgów i wybuchów bomb - jak więc udało im się przeżyć?
- To nie były osoby, które tylko spontanicznie przyłączyły się do powstania - opowiadała w Poranku TVN24 Patrycja Bukalska, dziennikarka "Tygodnika Powszechnego". Głuchoniemi działali aktywnie w konspiracji jeszcze przed powstaniem. Zaktywizował ich i zorganizował profesor WF-u z warszawskiego Instytutu Głuchoniemych. - Okazało się, że są szalenie przydatni - mówiła Bukalska. - Na przykład, dzięki swoim przepustkom dla głuchoniemych, mogli przechodzić w zasadzie bez kontroli przez posterunki niemieckie.
Dalsze obchody rocznicy
W sobotę trwają obchody 64. rocznicy wybuchu powstania. Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowało m.in. piknik rodzinny "Zawiszacy i Poczta Harcerska", rajd rowerowy "Masa na Powstanie" oraz projekt literacko-teatralny "Odczytać Powstanie".
Piknik rodzinny odbędzie się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. - Pomysł jest związany z akcją zakupu przez Muzeum kolekcji Harcerskiej Poczty Powstańczej.
"Hamlet" i rowery
Po południu spod Muzeum Powstania Warszawskiego wyruszy rajd rowerowy szlakiem powstańczych barykad "Masa na Powstanie". Chętni do udziału w rajdzie mogą się zarejestrować na stronie internetowej Muzeum www.1944.pl lub w samym Muzeum przed przejazdem. Uczestnicy otrzymają koszulki z logo rajdu "Masa na Powstanie".
Na sobotni wieczór Muzeum zaplanowało widowisko literackie "Dwunastu gniewnych" w reż. Piotra Ratajczaka na podstawie poezji Jerzego Stefana Stawińskiego oraz spektakl multimedialny w reż. Pawła Passiniego "Hamlet '44". CZYTAJ WIĘCEJ
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24