Dzisiaj po południu Sejm wybierze pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Poprzednią piątkę wybrano już w październiku, w Sejmie poprzedniej kadencji, jednak w zeszłym tygodniu posłowie PiS i ruchu Kukiz'15 przyjęli uchwały, w których stwierdzili nieważność tamtego wyboru. Od wybranych już sędziów prezydent do dziś nie odebrał ślubowania.
Jak poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann, głosowanie odbędzie się o godz. 16.
Dzisiejszy wybór odbędzie się na podstawie tych samych przepisów, dzięki którym poprzedni Sejm w październiku wybrał sędziów. Wszystko dlatego, że przyjęta dwa tygodnie temu nowelizacja ustawy o TK przygotowana przez PiS wejdzie w życie dopiero w sobotę, 5 grudnia.
Zamiar przeprowadzenia w środę wyboru nowych sędziów potwierdził dzień wcześniej wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
- Naszym zdaniem wybór, który został dokonany w poprzedniej kadencji Sejmu, jest niezgodny z prawem. Musimy dokonać tego wyboru w tej chwili - mówił Terlecki w rozmowie z dziennikarzami.
Jak dodał, zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość kandydaci na nowych sędziów Trybunału to "specjaliści i znawcy prawa, także konstytucyjnego". Są nimi: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski.
Ich kandydatury, po burzliwej dyskusji, zarekomendowała we wtorek późnym wieczorem sejmowa komisja sprawiedliwości.
TK: wstrzymajcie się
Wcześniej prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński wystąpił do Sejmu o powstrzymanie się od wyboru nowych sędziów. Jak tłumaczył, posłowie powinni zaczekać z głosowaniem do czasu, aż TK wyda wyrok w sprawie ustawy, na podstawie której wybrano już pięciu sędziów.
Prof. Rzepliński poinformował, że 11 sędziów Trybunału wydało w poniedziałek postanowienie "co do zabezpieczenia wniosku" grupy posłów, którzy zaskarżyli tę ustawę oraz jej nowelizację. - Jako obywatel i sędzia nie wyobrażam sobie ignorowania takiego postanowienia - powiedział prof. Rzepliński.
Także we wtorek w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefami klubów parlamentarnych, z prezesem i wiceprezesem TK oraz z marszałkiem Sejmu. Po konsultacjach współpracownicy prezydenta poinformowali jednak, że prezydent "będzie jeszcze analizował sprawę".
Opozycja namawia prezydenta, by ten przyjął ślubowanie od trzech nowych sędziów wybranych w październiku tego roku, których kadencje rozpoczęły się już w listopadzie.
Autor: ts//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP