Róża Thun nadal walczy o rejestrację w PKW pod skróconym nazwiskiem. Kandydatka PO do europarlamentu chce, by na liście kandydatów widniała pod nazwiskiem Thun, a nie Graefin von Thun und Hohenstein. Wystosowała w tej sprawie specjalny list do PKW o ponowne rozpatrzenie jej wniosku, jednak komisja nie chce się na to zgodzić.
- Nazwisko Thun musi mieć pełne brzmienie na karcie do głosowania i w oficjalnych obwieszczeniach, natomiast kandydatka może używać skróconego nazwiska w trakcie kampanii wyborczej - mówi ekspert prawny w Krajowym Biurze Wyborczym Lech Gajzler.
O liście do PKW Róża Thun - kandydatka PO do Parlamentu Europejskiego z okręgu obejmującego Małopolskę i woj. świętokrzyskie - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej w Krakowie. Dodała, że pod skróconym nazwiskiem chce występować nie tylko w kampanii wyborczej, ale i na kartach do głosowania.
"Pełne nazwisko wprowadzi wyborców w błąd"
- Od wielu lat w swojej działalności publicznej posługuję się skróconą formą nazwiska, która jest powszechnie znana opinii publicznej i osobom popierającym moje działania. Dlatego też umieszczenie nazwiska w pełnym brzmieniu na kartach przygotowanych do głosowania może wprowadzić w błąd wyborców i doprowadzić do wyniku wyborczego, który nie będzie odpowiadał rzeczywistemu poparciu i woli głosujących – napisała Thun do przewodniczącego PKW Ferdynanda Rymarza.
21 kwietnia PKW odmówiła zarejestrowania Róży Thun na liście wyborczej pod skróconym nazwiskiem.
"Nie zmieści się na kartach do głosowania"
Według kandydatki jej nazwisko jest tak długie, że może nie zmieścić się na kartach do głosowania. Thun obawia się, że z tego powodu może być wydrukowane mniejszą czcionką. - Żaden obowiązujący przepis prawa nie wskazuje, że na liście kandydatów ma być umieszczone imię i nazwisko znajdujące się w systemie ewidencyjnym PESEL, bez uwzględnienia imienia i nazwiska, którymi posługuje się kandydat – dodała w liście.
Wskazała też, że PKW powinna uwzględniać takie sytuacje z uwagi na fakt, iż w naszym kraju niekiedy „osoby wywodzące się z jednej rodziny mają wieloczłonowe, różne nazwiska, a w życiu codziennym korzystają i są znane pod ich skróconą nazwą”.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24