TVN24 | Polska

Tarcza antyrakietowa Aegis Ashore w Polsce. Jest data uruchomienia systemu

TVN24 | Polska

Autor:
mart//now
Źródło:
tvn24.pl
Pierwszy test tarczy dla Polski
Pierwszy test tarczy dla PolskiMDA (nagranie bez dźwięku)
wideo 2/4
MDA (nagranie bez dźwięku)Pierwszy test tarczy dla Polski

Amerykański system antybalistyczny Aegis Ashore w Polsce, czyli tarcza antyrakietowa, której komponent jest instalowany w Redzikowie niedaleko Słupska, ma być "operacyjny do końca przyszłego roku" - poinformował dyrektor programu Aegis Ballistic Missile Defense, kontradmirał Tom Druggan, cytowany w komunikacie Departamentu Obrony USA. System Aegis Ashore działa od pięciu lat w Rumunii.

Tarcza antyrakietowa Aegis została pierwotnie zaprojektowana jako system okrętowy do śledzenia i niszczenia pocisków. Po odpowiedniej modernizacji został również wdrożony do użytku na lądzie, jako Aegis Ashore. Działa już na przykład w Deveselu w Rumunii. Placówka, która znajduje się tam pod kontrolą NATO, funkcjonuje od ponad pięciu lat.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Rumuńska tarcza antyrakietowa działa od 2016 r.US Naval Forces Europe-Africa

Kontradmirał o budowie systemu Aegis Ashore w Polsce

Podobnie jak w Rumunii, planowana jest również lokalizacja elementów systemu Aegis Ashore w Polsce, w Redzikowie niedaleko Słupska. Jednak, jak podaje amerykański Departament Obrony, uruchomienie placówki tej zostało opóźnione z powodu problemów wynikłych w czasie budowy. Obecnie trwają starania, aby zaczęła działać do końca przyszłego roku.

- Moja część [zadania - przyp. red.], która polega na zainstalowaniu systemu broni Aegis, została opóźniona, ponieważ wciąż pracujemy nad konstrukcją wojskową z naszymi kontrahentami - powiedział kontradmirał Tom Druggan podczas dyskusji, jaka odbyła się w czwartek w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie, odnosząc się do postępów prac w Polsce. - Jesteśmy w tyle, biorąc pod uwagę pierwotny harmonogram, nie ma co do tego wątpliwości - stwierdził. Dodał, że "dobrą wiadomością" jest "uzyskanie jakości oczekiwanej od obiektu, który ma istnieć od 50 do 75 lat".

Druggan poinformował, że latem system Aegis w Polsce został zmontowany w celu przetestowania jego działania. - Połączyliśmy cały system uzbrojenia z wyjątkiem anten - powiedział. - Podłączyliśmy zasilanie. Sprzęt znajdował się w kontenerach przez jakiś czas. Znaleźliśmy pewne problemy. Dobrą wiadomością jest to, że je usunęliśmy - zaznaczył. Dodał, że zaktualizowano również oprogramowanie systemu, który jest już "gotowy do zainstalowania".

Dokładna wizualizacja elementów AEGIS Ashore
Dokładna wizualizacja elementów AEGIS Ashore18.04 | Amerykanie zaczynają prace przy tarczy antyrakietowej, która ma stanąć w Polsce. Agencja Obrony Antyrakietowej (ang. - MDA) rozpoczęła proces zawierania kontraktów na budowę instalacji w Redzikowie pod Słupskiem. W piątek na amerykańskich stronach rządowych ukazało się ogłoszenie o poszukiwaniu kontrahentów do budowy bazy, TVN24 dotarła też do szczegółowego harmonogramu prac oraz zdjęć kluczowych elementów systemu mającego powstać w Polsce.Lockheed Martin

Kontradmirał zapowiedział, że spodziewa się, iż tarcza antyrakietowa Aegis Ashore w Polsce zacznie funkcjonować do końca 2022 roku. Po uruchomieniu przez pewien czas będzie podłączona do systemów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, docelowo ma przejść jednak pod zarządzanie NATO.

Autor:mart//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Naval Forces Europe-Africa

Pozostałe wiadomości