Wszyscy kandydaci mogą od wtorku prowadzić kampanię bez obaw - zapewnił we wtorek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, odnosząc się do opublikowanego w "Dzienniku Ustaw" rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego o zarządzeniu wyborów na niedzielę 21 października. Szef PKW podkreślił jednocześnie, że wybory samorządowe to "najtrudniejsze wybory ze wszystkich wyborów".
Głosowanie w wyborach samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 października, w godzinach 7-21. Wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.
We wtorek, wraz z ogłoszeniem rozporządzenia premiera w "Dzienniku Ustaw" rusza kampania wyborcza. Skończy się 24 godziny przed wyborami, czyli o północy 19 października. W wyborczy weekend obowiązywać będzie cisza wyborcza.
"To są najtrudniejsze wybory"
O październikowych wyborach samorządowych mówił na wtorkowej konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.
Jak zaznaczył, "Kodeks wyborczy mówi, że wszelkie czynności związane z organizacją i z przeprowadzeniem wyborów ciążą na wójtach, starostach i marszałkach województw". Podkreślił jednocześnie, że wybory samorządowe "to są najtrudniejsze wybory [samorządowe - przyp. red.] ze wszystkich wyborów, które są przeprowadzane w Polsce - mówił szef PKW.
Hermeliński nawiązał też do zaprowadzonych przez PiS zmian w Kodeksie wyborczym.
- Obawialiśmy się, gdy nastąpiła zmiana, jeśli chodzi o komisarzy wyborczych. Obawialiśmy się, że nowi komisarze bez doświadczenia dotychczasowego sędziów, że nie będą tutaj w stanie podołać nałożonym obowiązkom. Różnie z tym bywa, ale w zasadzie wszystkie te problemy są za nami - zaznaczył.
Pozostają jeszcze kwestie podziału gmin na okręgi. Ale jakichś problemów tu specjalnie nie dostrzegamy - dodał. - Wszystko wskazuje na to, że tak będzie, my ze swojej strony - Krajowe Biuro Wyborcze i ja jestem przekonany, że wszyscy członkowie komisji wyborczych, okręgowych, obwodowych i również terytorialnych - będą działali zgodnie z prawem, uczciwie, przejrzyście, tak, żeby te wybory były uczciwymi takimi, jakimi wszyscy chcielibyśmy, żeby były - podkreślił Hermeliński.
"W zasadzie była to już kampania wyborcza"
Jak mówił szef PKW, od momentu opublikowania w "Dzienniku Ustaw" rozporządzenia premiera o zarządzeniu wyborów samorządowych na 21 października, "kampania wyborcza w myśl Kodeksu wyborczego mogła się rozpocząć".
- Ja mogę ubolewać, że nasze apele do tych prekandydatów, jak ich mogę nazwać, którzy już tę prekampanię rozpoczęli, a w zasadzie była to już kampania wyborcza, nie odniosły skutku - stwierdził Hermeliński.
Zaznaczył, że "od dnia dzisiejszego wszyscy kandydaci" mogą "tę kampanię wyborczą prowadzić".
Zmiany w Kodeksie wyborczym
31 stycznia weszła w życie nowelizacja Kodeksu wyborczego. Przewiduje ona między innymi, że w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy powoływani przez szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.
Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego Państwowa Komisja Wyborcza powołuje też komisarzy wyborczych spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy między innymi sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów - wraz z ich wynikami - Państwowej Komisji Wyborczej. Komisarze wyborczy będą zarządzać druk kart do głosowania, będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych.
Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.
Autor: KR//now
Źródło zdjęcia głównego: tvn24