Istnieją dwie sprzeczne wersje dotyczące tego, jak mieli być zatrzymani żołnierze oskarżeni o zabójstwo cywili w Afganistanie - ujawnił w "Kropce nad i" szef MON Bogdan Klich. I zapowiada: wyjaśnię to.
- Ci żołnierze zostali potraktowani jak pospolici bandyci. A przecież nimi nie są. To budzi mój sprzeciw - powiedział w "Kropce nad i" minister. Wytłumaczył, na czym polega problem w zatrzymaniu żołnierzy: według opinii Żandarmerii Wojskowej, wykonywała ona zalecenia prokuratury wojskowej, która nakazywała zatrzymanie i doprowadzenie. Tymczasem minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski poinformował, że z jego wiedzy wynika, że takich zaleceń nie było. - Jutro rano odbędzie się konfrontacja. Ktoś tu mówi nieprawdę - ocenił.
Klich podkreślił, że on sam ma duży żal do Żandarmerii Wojskowej za sposób zatrzymania żołnierzy. Radzi jednak, by w tej sprawie nie zachowywać się zbyt emocjonalnie i poczekać aż sprawę rozstrzygnie sąd.
Zawodowa i profesjonalna armia Minister zapowiedział ograniczenie poboru do wojska w 2008 r., a w 2009 - jego zawieszenie. Chce, by armia była w pełni zawodowa w 2010 r. Zapowiedział jednak, że liczy na konsultacje z prezydentem w tej sprawie, gdyż ten jest za profesjonalizacją armii w 2012 r. - To nie jest tylko tak, że my chcemy. Tu musi nastąpić pełna procedura legislacyjna w Sejmie i w Senacie - mówi Klich. Jak przyznaje, plan pełnego uzawodowienia armii w 2010 r. jest "trudny i ambitny, jednak mimo wszystko realny". Donald Tusk mówił w expose, że armia zawodowa będzie w 2009 roku.
- Myślę, że uda się przekonać Pałac Prezydencki i przynajmniej część opozycji, by poparli pełną profesjonalizację armii - ocenia szef resortu obrony. Dodał, że PO zrezygnowała z pomysłu "kaskaderskiej" profesjonalizacji armii w ciągu jednego roku.
Amerykanie westchnęli z ulgą
Według relacji Klicha, prowadził on już rozmowy z sekretarzem obrony USA Robertem Gatesem nt. wycofania polskich wojsk z Iraku w przyszłym roku. - Jego reakcja była całkiem, całkiem - mówił Klich. Podkreślił, że Gatesa interesowało to, czy w kontekście zapowiedzi wyjścia z Iraku, Polska zamierza również opuścić Afganistan. - Kiedy mu odpowiedziałem, że nie, dopiero wówczas usłyszałem westchnienie ulgi - relacjonował Klich swoją rozmowę z Gatesem.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24