Niemiecki Trybunał Konstytucyjny efektywniejszy od polskiego?tvn24
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro próbował udowodnić w TVN24, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny pracuje efektywniej niż jego polski odpowiednik. Twierdził, że niemiecki "załatwił" kilkanaście razy więcej spraw niż polski mimo, że jest w nim tylko o jednego sędziego więcej. Tymczasem - jak informuje rzecznik niemieckiego TK - tam każdy z sędziów ma do pomocy kilku zawodowych współpracowników. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Minister sprawiedliwości przekonywał we wtorek w TVN24, że system pracy przed TK wymaga zmian, m.in. dlatego, że - według Ziobry - załatwia on dużo mniej spraw niż niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny (FTK), którego siedziba znajduje się w Karlsruhe.
- Oto porównanie pracy, efektu załatwionych spraw w trybunale w niemieckim Karlsruhe, gdzie jest 16 sędziów: to jest 6811 spraw. A oto jest polski Trybunał Konstytucyjny: 530 spraw, 15 sędziów - przekonywał Ziobro, pokazując w studiu ilustrujący te dane wykres.
Ilu sędziów w Trybunale?
Liczba sędziów się zgadza, ale minister nie dodał, że każdego z tych niemieckich wspiera zespół pracowników naukowych. TVN24 napisało m.in. w tej sprawie do niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.
"Każdy z 16 sędziów trybunału dysponuje 4 współpracownikami, a prezes Trybunału - 5. W Trybunale Konstytucyjnym Niemiec pracuje zatem około 65 zawodowych współpracowników" - napisał w odpowiedzi rzecznik prasowy niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Bernd Odorfer.
W kwestii liczby "załatwionych" spraw niemiecki TK poinformował, że 6811 to wnioski, które wpłynęły do niego. Niemiecki Trybunał rozpatruje wszystkie wnioski, ale większość zostaje na wstępie oddalona. W 2014 roku odrzucono łącznie 6155 wniosków. Prawie większość skarg, które złożono do niemieckiego Trybunału to wnioski obywateli Niemiec, którzy uważają, że ich prawa konstytucyjne zostały naruszone. Taka procedura w polskim prawie w ogóle nie jest przewidziana.
wideo 2/24
Autor: kło//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Tobias Helfrich