Po czerwcowej poprawie notowań rządu, w lipcu oceny Rady Ministrów pogorszyły się i wróciły do poziomu sprzed dwóch miesięcy - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Badacze podkreślają jednak, że afera taśmowa nie spowodowała "drastycznego pogorszenia wizerunku urzędującego gabinetu", bo podobne oceny, jak obecnie, notujemy od wielu miesięcy.
38 proc. respondentów uczestniczących w badaniu CBOS zadeklarowało, że jest przeciwnikami rządu Donalda Tuska (o 2 pkt. proc. więcej niż w czerwcu). Zwolennicy gabinetu to grupa mniej liczna - 26 proc. (o 2 pkt. proc. skurczyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem). Liczba osób obojętnych spadła o 1 pkt proc., do poziomu 32 proc.
Bardziej zdecydowanie - według sondażu CBOS - pogorszył się społeczny odbiór premiera. Zadowolenie z tego, że na czele Rady Ministrów stoi Donald Tusk, deklaruje obecnie 29 proc. ankietowanych (spadek o 5 pkt proc.), a prawie dwukrotnie więcej, bo 55 proc. wyraża niezadowolenie (wzrost o 3 punkty).
Respondentów zapytano również, jak oceniają wyniki działalności rządu Tuska od czasu ponownego objęcia przezeń władzy. W ciągu ostatniego miesiąca zmalał odsetek badanych dobrze oceniających działalność rządu (z 33 proc. do 26 proc.), jednocześnie przybyło osób, które postrzegają ją negatywnie (o 3 pkt proc., do poziomu 59 proc.) lub nie potrafią ocenić wyników pracy ministrów (15 proc., wzrost o 4 pkt proc.).
Od czerwca pogorszyły się też opinie o polityce gospodarczej rządu. Zwiększyła się grupa respondentów twierdzących, iż działalność gabinetu Tuska nie daje nadziei na poprawę stanu polskiej gospodarki (z 57 proc. do 64 proc.), zarazem zmalał odsetek tych, którzy są przeciwnego zdania (o 6 punktów, do 24 proc.).
Problemy rządu nie doprowadziły do "drastycznego pogorszenia wizerunku"
CBOS zauważa, że o ile opublikowanie fragmentów stenogramów z nielegalnie nagranych rozmów polityków odbiło się szerokim echem w mediach, to wyniki lipcowego sondażu zrealizowanego po ujawnieniu nagrań nie wykazały "drastycznego pogorszenia wizerunku urzędującego gabinetu", bo podobne oceny notujemy od wielu miesięcy.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3–9 lipca roku na liczącej 943 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Autor: kg//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: M. Śmiarkowski/KPRM