Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24: Komorowski i Duda w drugiej turze. Zwycięstwo urzędującego prezydenta

16.02 | Kto się liczy w wyścigu o prezydenturę? Sondaż Faktów i TVN24
Fakty TVNNajnowszy sondaż daje zwycięstwo obecnemu prezydentowi

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, przewagę miałby Bronisław Komorowski (47 proc.), ale i tak odbyłaby się druga tura - wynika z najnowszego sondażu zrealizowanego dla "Faktów" TVN i TVN24. Obecny prezydent zmierzyłby się w niej z kandydatem PiS Andrzejem Dudą, którego w pierwszej turze poparłoby 24 proc. badanych. Ostatecznie w drugiej turze zwycięstwo odniósłby Komorowski, uzyskując 59-procentowe poparcie.

W pierwszej turze na Bronisława Komorowskiego zagłosowałoby 47 proc. ankietowanych. To spory spadek w porównaniu z sondażem przeprowadzonym 12 stycznia dla "Faktów" TVN, który dawał obecnemu prezydentowi zwycięstwo już w pierwszej turze (65 proc.).

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, Andrzej Duda otrzymałby 24 proc. głosów. To o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu.

Obaj kandydaci zmierzyliby się w drugiej turze. Ostateczne zwycięstwo osiągnąłby obecny prezydent uzyskując 59-procentowe poparcie. Z kolei kandydat PiS mógłby liczyć na 27 proc. głosów.

10 proc. pytanych zadeklarowało, że nie weźmie udziału w drugiej turze głosowania, a 4 proc. nie wie na kogo odda swój głos w dogrywce.

Sondaż - pierwsza tura wyborów prezydenckich
Sondaż - pierwsza tura wyborów prezydenckich

Bez szans na wygraną

W pierwszej turze na trzecim miejscu znalazłaby się Magdalena Ogórek - 7 proc. głosów (wzrost o punkt procentowy w porównaniu ze styczniowym sondażem). Największy wzrost poparcia w najnowszym sondażu osiągnął Janusz Palikot - 6 proc. (o 5 punktów procentowych więcej).

Na kolejnych miejscach znaleźliby się: Paweł Kukiz - 4 proc., Janusz Korwin-Mikke - 3 proc., Adam Jarubas - 2 proc., Anna Grodzka - 1 proc.

5 proc. pytanych zadeklarowało, że jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos w dogrywce.

Dla kogo zwycięstwo w drugiej turze?
Dla kogo zwycięstwo w drugiej turze?Fakty TVN

Wyborcy chcą debaty

Ankietowani byli także pytani, czy prezydent Bronisław Komorowski powinien wziąć udział w przedwyborczej debacie przed pierwszą turą głosowania. 68 proc. wyborców odpowiedziało twierdząco. Przeciwnego zdania było 25 proc.. 7 proc. odpowiedziało, że nie wie.

Większość ankietowanych chce, by Bronisław Komorowski wziął udział w debacie przed pierwszą turą wyborów
Większość ankietowanych chce, by Bronisław Komorowski wziął udział w debacie przed pierwszą turą wyborów

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Millward Brown w dniu 16 lutego br. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie tysiąca pełnoletnich osób.

Autor: db/ja/kwoj / Źródło: Fakty TVN

Raporty:
Pozostałe wiadomości