Na Śnieżce rozpoczęła się rozbiórka górnego dysku Obserwatorium Meteorologicznego czyli części, która w połowie marca zawaliła się pod naporem śniegu i wiatru. - Dysk nie zostanie on zrekonstruowany - mówi rzecznik IMGW Łukasz Legutko.
- Prace zabezpieczające i rozbiórkowe zlecono wyspecjalizowanej firmie. Ich celem będzie zabezpieczenie przed powstałymi w wyniku uszkodzenia dysku górnego, zagrożeniami i dalszą destrukcją pozostałych dysków na Śnieżce - poinformował rzecznik.
Prace mają się zakończyć 15 maja.
Nie będzie dysku
Główny dysk - najbardziej charakterystyczny element konstrukcji - nie będzie rekonstruowany.
Jak tłumaczy Legutko, konstrukcja nie wytrzymała trudnych zimowych warunków, a zatem nie ma sensu odtwarzanie czegoś, co nie zdało egzaminu.
Prokuratura śledzi
W związku z zawaleniem się obserwatorium powstało wiele pytań. Jedno z nich dotyczy przyczyn katastrofy. możliwe jest bowiem, że spowodował ją błąd ludzki. W końcu obserwatorium stało na szczycie od 35 lat.
To jednak ustali prokuratura w Jeleniej Górze, która prowadzi śledztwo.
Na razie wiadomo na pewno, że w obserwatorium załamała się konstrukcja górnej części budynku - prawdopodobnie z powodu silnego wiatru. W wyniku katastrofy nikt nie ucierpiał, bo załoga obserwatorium w porę została ewakuowana - wcześniej doszło do pęknięcia ścian, sufitu oraz uszkodzenia podłogi.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: IMGW