Senatorowie przegłosowali trzy poprawki do ustawy, zgłoszone przez PO. Między innymi tę - uzgodnioną z Lewicą - by swoich przedstawicieli w radach nadzorczych Polskiego Radia i TVP mogli wskazywać dwaj ministrowie - kultury i skarbu. We wcześniejszej wersji ustawy - uchwalonej przez Sejm - w składzie rad miał pozostać tylko reprezentant ministra skarbu. Początkowo PO chciało ich aż trzech.
Przygotowująca projekt ustawy PO chciała, by w 7-osobowych radach nadzorczych TVP i Polskiego Radia przedstawicieli ministrów było trzech - skarbu, finansów i kultury.
Sejm - uchwalając ustawę - niespodziewanie wprowadził jednak do tekstu poprawkę Lewicy, pozostawiającą w składzie rad tylko reprezentanta ministra skarbu. Wtedy już jednak przedstawiciele Lewicy mówili, że uzgodnienia z PO są inne i w ramach "pakietu uzgodnień" zostaną zgłoszone odpowiednie poprawki w Senacie.
Krakowskim targiem - dwóch
Rzeczywiście senatorowie przegłosowali korektę tego przepisu. Zgodnie ze zgłoszoną przez senator Barbarę Borys-Damięcką (PO) poprawką w Radach nadzorczych TVP i Polskiego Radia zasiadaliby przedstawiciele ministrów: skarbu i kultury, a w regionalnych spółkach radiowych jeden - wskazywany przez ministra skarbu, w porozumieniu z ministrem kultury.
Druga zgłoszona przez PO poprawka zakłada, że jeśli w pierwszych konkursach na członków nowych rad nadzorczych nie zostanie wyłoniona wymagana liczba kandydatów, KRRiT ma obowiązek niezwłocznego przeprowadzenia konkursu uzupełniającego.
Trzecia z poprawek wykreśla przepis rozwiązujący obecne kadencje rad programowych. Senat odrzucił poprawki PiS zgłoszone podczas debaty w izbie wyższej parlamentu.
Ekspresowe tempo
Jeszcze w piątek ustawa z przegłosowanymi poprawkami Senatu ponownie trafi pod głosowanie do Sejmu. Następnie nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.
Ustawę o radiofonii i telewizji Sejm znowelizował w środę. Według noweli zarządy publicznych nadawców będą powoływane przez KRRiT na wniosek rady nadzorczej.
KRRiT będzie też mogła odwołać zarząd, ale tylko "z ważnych powodów" i na wniosek rady nadzorczej lub ministra skarbu. Zarządy w radiu i telewizji będą mniejsze - zamiast od jednego do pięciu liczyć będą od jednego do trzech członków.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24