Z okazji 93. rocznicy pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego i uchwalenia Małej Konstytucji, wszyscy chętni mają okazję w niedzielę zwiedzić budynek polskiego parlamentu. Specjalnie dla gości przygotowano wystawę poświęconą pierwszym posłankom w II Rzeczypospolitej.
10 lutego 1919 r. w gmachu byłego rosyjskiego Instytutu Maryjskiego przy ulicy Wiejskiej w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego, do którego wybory odbyły się 26 stycznia 1919 r. 20 lutego 1919 roku Sejm jednomyślnie podjął uchwałę, nazwaną później Małą Konstytucją, w której wyrażał J. Piłsudskiemu "podziękowanie za pełne trudów sprawowanie urzędu w służbie dla Ojczyzny" oraz powierzał mu do czasu uchwalenia Konstytucji dalsze sprawowanie urzędu Naczelnika Państwa, ograniczając jednak bardzo poważnie jego władzę.
Dużo chętnych
W niedzielę od rana w budynku parlamentu zjawiło się kilkaset osób. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się Sala Posiedzeń, którą można było obejrzeć jedynie z galerii oraz sala konferencyjna. Goście chętnie zatrzymywali się także przy zaprezentowanych postaciach pierwszych kobiet w parlamencie, m.in. Jadwigi Dziubińskiej oraz Zofii Moraczewskiej.
Jedna ze zwiedzających powiedziała, że największe wrażenie zrobiła na niej Sala Posiedzeń Sejmu. - Nie wiedziałam, że jest tak ogromna. Z kolei sala konferencyjna jest bardzo niewielka. Wszystko to pokazuje, jak telewizor daje złudny obraz - oceniła.
Trasa dla osób, które zdecydowały się odwiedzić Sejm, zaczyna się przy Wejściu Głównym, zwyczajowo używanym przez posłów oraz gości oficjalnych. Zwiedzający mogą zobaczyć Salę Kolumnową - największą po Sali Posiedzeń w całym obiekcie. Była ona pierwszym miejscem obrad przywróconego w 1989 r. Senatu oraz licznych komisji śledczych.
Pamięci parlamentarzystów
Gościom udostępniono hol główny, w którym znajdują się dwie tablice. Pierwsza upamiętnia posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Jej centralnym punktem jest godło państwowe, które znajdowało się w przedziale prezydenckim rozbitego samolotu. Druga z tablic jest poświęcona posłom na Sejm II RP - ofiarom II wojny światowej.
Zwiedzający mogą też oglądać galerię, z której publiczność obserwuje obrady. Z galerii rozciąga się widok na Salę Posiedzeń - od ław rządowych przez mównicę sejmową i fotel marszałka Sejmu aż po ławy dla osób piastujących najważniejsze stanowiska w państwie: rzecznika praw obywatelskich, prezesa Narodowego Banku Polskiego i wielu innych, oraz miejsce, z którego składa przysięgę prezydent-elekt.
W Senacie z kolei specjalnie dla zwiedzających marszałek Senatu Bogdan Borusewicz kilkakrotnie w ciągu dnia przeprowadza głosowania. Goście - zasiadając w senackich ławach - mają okazję głosować np. nad wnioskiem o zakazie handlu w niedzielę. Wstęp na teren budynków sejmowych i senackich odbywa się wyłącznie na podstawie dokumentu tożsamości. Budynek parlamentu można o zwiedzać od 10.00 do 16.30.
Źródło: PAP