Wójt gminy Słupsk i słupski starosta będą rozmawiali z szefami Ministerstwa Obrony Narodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego o tarczy antyrakietowej. Według nieoficjalnych informacji, instalacja ma stanąć właśnie w tym regionie.
Dokładnie w w Redzikowie koło Słupska. Według tygodnika "Newsweek", w ubiegłym tygodniu na terenie miejscowego lotniska Amerykanie przeprowadzili kolejne już pomiary i badania terenu.
Wójt gminy Słupsk Mariusz Chmiel potwierdził w poniedziałek, iż rzeczywiście "coś" na lotnisku robiono. - Oficjalnie nikt mnie o tym nie informował, a wiadomości o jakichś pracach przekazali mi członkowie aeroklubu – powiedział.
Wójt liczy, ze więcej dowie się w czasie zaplanowanego na 16 sierpnia spotkania z p.o. szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Romanem Polko. Wójt podkreśla, że chce zadać kilka szczegółowych pytań o amerykańską instalację. - Żeby ułatwić rozmowę, jeszcze przed spotkaniem prześlę te pytania do BBN – deklaruje.
Tego samego dnia, 16 sierpnia, w Warszawie dojdzie również do spotkania starosty słupskiego Mariusza Ziemianowicza z ministrem obrony narodowej Aleksandrem Szczygłą. Spotkanie, o które starosta poprosił szefa MON pod koniec lipca, będzie także dotyczyło tarczy antyrakietowej.
- Starosta zwrócił się z propozycją spotkania, ustaliliśmy termin rozmów z fachowcami na temat tego, czym jest tarcza antyrakietowa – mówił w zeszłym tygodniu Aleksander Szczygło. Minister dodał, że jeśli samorządowcy z innych miejscowości będą zainteresowani, MON jest w stanie przygotować spotkania informacyjne także dla nich.
Negocjacje na finiszu?
Polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie umieszczenia na północy Polski bazy 10 rakiet służących do niszczenia pocisków balistycznych trwają od maja. Równolegle Amerykanie prowadzą rozmowy z Czechami, gdzie ma stanąć stacja radarowa, również będąca elementem systemu obrony przeciwrakietowej.
Wyrzutnie antyrakiet ma zbudować w Polsce koncern Boeing. Baza ma kosztować ok. 600 mln USD i być gotowa w 2013 r. 25 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował na swojej stronie internetowej, że podpisał już z Boeingiem opiewający na 80 mln USD kontrakt na rozpoczęcie prac.
Według poniedziałkowego "Newsweeka" Polska jest gotowa zgodzić się na pokrycie kosztów przygotowania terenów pod amerykańską bazę.
Tygodnik powołuje się na wiceministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który negocjuje z Amerykanami polską część systemu obrony antyrakietowej. Waszczykowski nie ujawnił, ile trzeba by na to wydać. Miał powiedzieć jedynie, że "koszty będą niewielkie".
MSZ dementuje tezę tygodnika. - Negocjacje trwają, treść umów jest uzgadniana, natomiast nie jest prawdą, że przekazujemy cały teren za darmo i jeszcze jesteśmy gotowi ponieść koszty przygotowania terenu - mówi rzecznik MSZ Robert Szaniawski. - Intencją strony polskiej nie jest wykładanie kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów na ten cel - podkreślił. Dodał, że w najbliższym czasie, najprawdopodobniej na początku września, dojdzie do kolejnej tury rozmów.
Według "Newsweeka" polsko–amerykańskie negocjacje w sprawie tarczy są na finiszu. Tygodnik podał, że za kilka dni do USA mają być wysłane dwa kluczowe dokumenty: umowa o bazie i umowa polityczno–obronna. Natomiast na 5 – 7 września zaplanowano w Polsce wizytę podsekretarza stanu Johna Rooda. - Będzie to trzecia i mam nadzieję ostatnia runda rozmów polsko–amerykańskich w sprawie tarczy – powiedział "Newsweekowi" Waszczykowski.
Amerykańska tarcza na poniemieckim lotnisku
Redzikowo jako jedną z możliwych lokalizacji amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej po raz pierwszy wymieniło w raporcie ze stycznia 2007 Ministerstwo Obrony Czech. To niewielka miejscowość, położona koło Słupska, podzielona na dwie części - starą poniemiecką wieś i przylegające do dawnego wojskowego lotniska osiedle zamieszkiwane przez ok. 1,2 tys. osób.
Lotnisko zbudowali w drugiej połowie lat 30. XX wieku Niemcy. W latach 50. rozbudowano je dla potrzeb 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego (rozformowanego w październiku 2000 r.). 31 grudnia 2004 r. lotnisko jako "trwale zbędne, ale z warunkiem zachowania charakteru lotniczego" resort obrony przekazał Agencji Mienia Wojskowego. AMW nie ogłosiła dotychczas przetargu na zbycie Redzikowa, nie przekazała go również samorządowi, który chciałby tam reaktywować funkcjonujący w latach 60. i 70. cywilny port lotniczy.
Obecnie w Redzikowie stacjonuje 23. Batalion Radiotechniczny. Jednostka z końcem br. ma zostać połączona z inną i przeniesiona w nowe miejsce.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24