Pięć lat, ale w zawieszeniu - Sąd Apelacyjny w Białymstoku złagodził kary dla trzech nastoletnich skinów, oskarżonych o propagowanie faszyzmu i nienawiści na tle rasowym. Wyrok jest prawomocny.
Proces dotyczył malowania na murach i pomnikach m.in. swastyk, napisów "SS" czy antyżydowskich haseł. Ponad dwa lata temu pojawiły się one w różnych częściach miasta, m.in. na pomniku ofiar bohaterów białostockiego getta i żydowskim cmentarzu.
Jesienią 2007 roku w związku ze sprawą zatrzymano blisko 20 osób. Większość z nich to nieletni, którzy za swe czyny odpowiadali przed sądem dla nieletnich. Sześć nieco starszych osób stanęło przed sądem okręgowym, w międzyczasie sprawę jednej z dwóch oskarżonych w tej grupie kobiet sąd wyłączył do odrębnego postępowania (została skazana w zawieszeniu).
"Młodzieżowa grupa to nie gang"
W procesie głównym w styczniu białostocki sąd okręgowy orzekł kary od roku do roku i ośmiu miesięcy więzienia wobec trzech osób identyfikujących się z subkulturą skinheadów, dwie kolejne uniewinnił. Jednocześnie sąd pierwszej instancji odrzucił argumentację prokuratury, że była to zorganizowana grupa przestępcza w definicji kodeksu karnego, choć przyznał, że była to grupa o nazwie "IV Edycja" działająca w środowisku skinheadów.
Z tym zgodził się też Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Jak przypomniał sędzia Jacek Dunikowski, była to grupa młodzieży, 15-17-latków. - Jeżeli subkultura młodzieżowa ma być oceniana z punktu widzenia prawa karnego jako zorganizowana grupa przestępcza, dlaczego organy ścigania nie prowadzą postępowania przeciwko dorosłym skinheadom? Dlaczego brak jest organów ścigania na stadionach piłkarskich, gdzie takie grupy można łatwo zidentyfikować, a kieruje się reakcję, represję karną wobec małoletnich, wobec tych najmłodszych, których udało się złapać? - pytał sędzia Dunikowski.
"Za poglądy nie ma odpowiedzialności karnej"
Mówiąc o warunkowym zawieszeniu wykonania kary przewodniczący mówił, że "nie można oprzeć się wrażeniu", iż w tej sprawie, m.in. ze względu na zainteresowanie medialne, kara bezwzględnego więzienia w pierwszej instancji jest "jakąś karą za wszystkie ekscesy, jakie miały miejsce w Białymstoku na tle nienawiści wyznaniowych czy rasowych".
Dlatego sąd uznał, że tym oskarżonym, wówczas 17-latkom, kara bezwzględnego więzienia "się nie należy". - Za poglądy nie ma odpowiedzialności karnej - mówił. Zaznaczył też, że skazani byli tymczasowo aresztowani i odczuli tego skutki. Dwaj z nich teraz deklarują, że uczą się, pracują i nie mają kontaktu z subkulturą.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / fot. sxc