Życie i dzieło Jana Pawła II mogą być powodem dumy dla Polaków - powiedział Benedykt XVI po polsku w homilii podczas mszy św. rozpoczynającej obchody 5. rocznicy śmierci Papieża - Polaka.
Liturgię w bazylice świętego Piotra otworzyły słowa Benedykta XVI: - Śmierć Jezusa jest już bliska, jak mówi to dzisiejsza Ewangelia. Naśladując Chrystusa i jego mękę czcigodny Jan Paweł II wziął na siebie cierpienie, on również wybrany, aby jako kapłan odnowić przymierze z jego ludem.
Pod znakiem miłości
Na początku homilii Benedykt XVI podkreślił, że piąta rocznica śmierci jego poprzednika przypada w tym roku w szczególnym czasie dla Kościoła, jakim jest Wielki Piątek. - Zgromadziliśmy się wokół ołtarza, przy grobie Apostoła Piotra, aby złożyć eucharystyczną Ofiarę za wybraną duszę Czcigodnego Jana Pawła II w piątą rocznicę jego odejścia - powiedział Benedykt XVI. - Czynimy to z kilkudniowym wyprzedzeniem, ponieważ 2 kwietnia przypada w tym roku w Wielki Piątek, w kontekście Wielkiego Tygodnia, jak najbardziej sprzyjającym skupieniu i modlitwie, w którym Liturgia pozwala nam w intensywniejszy sposób przeżywać na nowo ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa - dodał Benedykt XVI.
Papież pozdrowił pielgrzymów
Następnie papież powitał metropolitę krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza, osobistego sekretarza Jana Pawła II, a także kardynałów, duchownych i pielgrzymów z Polski i całego świata.
- Całe życie Czcigodnego Jana Pawła II upłynęło pod znakiem miłości, zdolności dawania siebie w sposób wielkoduszny, bez zastrzeżeń, bez miary, bez kalkulacji. Tym, co nim powodowało, była miłość do Chrystusa, któremu poświęcił życie, miłość obfita i bezwarunkowa. I właśnie dlatego, że coraz bardziej zbliżał się do Boga w Miłości, mógł stać się towarzyszem drogi współczesnego człowieka, rozsiewając w świecie woń Miłości Boga - mówił papież. - Kto miał radość znać go i stykać się z nim, namacalnie przekonać się mógł, jak żywe była w nim pewność "oglądania dobroci Pańskiej w ziemi żyjących" - podkreślił.
- Pewność ta - stwierdził Benedykt XVI - towarzyszyła mu w ciągu całego życia, a w sposób szczególny wyraziła się w ostatnim okresie jego pielgrzymowania na tej ziemi. (...) Postępująca słabość fizyczna nigdy nie nadszarpnęła jego wiary jak skała, jego świetlanej nadziei, jego żarliwej miłości. Pozwolił się spalać dla Chrystusa, dla całego świata: jego cierpienie było cierpieniem znoszonym do końca z miłości i z miłością - powiedział papież.
"Może być dla Was powodem do dumy"
Na mszę przybyli kardynałowie i biskupi z Kurii Rzymskiej, przyjaciele i współpracownicy polskiego papieża, grupy pielgrzymów z Polski. W książeczce mszy znalazł się tekst modlitwy wiernych, która została odczytana po polsku: "Za Papieża Jana Pawła II, który służył Kościołowi aż do ostatka swych sił, aby z Nieba przyczyniał się do umacniania nadziei, która spełnia się jako udział w chwale Zmartwychwstania".
Na zakończenie homilii Benedykt XVI zwrócił się po polsku pozdrawiając obecnych na mszy Polaków: - Gromadzicie się licznie wokół grobu Czcigodnego Sługi Bożego ze szczególnym sentymentem, jako córki i synowie tej samej ziemi, wyrastający w tej samej kulturze i duchowej tradycji.
- Życie i dzieło Jana Pawła II, wielkiego Polaka, może być dla Was powodem do dumy. Trzeba jednak byście pamiętali, że jest to również wielkie wezwanie, abyście byli wiernymi świadkami tej wiary, nadziei i miłości, jakich on nieustannie nas uczył. Przez wstawiennictwo Jana Pawła II niech was zawsze umacnia Boże błogosławieństwo - dodał Benedykt XVI po polsku.
Uroczystości przesunięte o tydzień
W tym roku rocznica śmierci Jana Pawła II wypada w Wielki Piątek. Dlatego msze św. w intencji beatyfikacji papieża-Polaka będą sprawowane 10 kwietnia, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Zaplanowano jednak inne uroczystości.
- Uroczystości rozpoczynają się dzisiaj, a episkopat polski przełożył je na sobotę i niedzielę po Wielkanocy, czyli w okolicach Święta Miłosierdzia. Wiemy, że to święto było dla ojca świętego ważne, a poza tym pomaga nam połączyć śmierć papieża i refleksję nad swoim życiem z tym, co jest dla chrześcijanina najważniejsze - wyjaśnił w TVN24 ks. Kazimierz Sowa
We wtorek, 30 marca ruszy strona internetowa Sfera Wolności, którą Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało z okazji 5. rocznicy śmierci Ojca Świętego. Od czwartku, 1 kwietnia przez miesiąc, na ulicach Warszawy będzie widoczna kampania społeczna upamiętniającą Jana Pawła II - jej hasło brzmi: "Jestem z Wami".
Wielki Piątek w Warszawie
W Wielki Piątek, w dniu śmierci Jana Pawła II, od godz. 16 do 20 na Placu Piłsudskiego w Warszawie na dwóch telebimach będą wyświetlane filmy o polskim papieżu, na których osoby, które go znały, będą opowiadały o chwilach, w których papież zmagał się z chorobą.
Punktem kulminacyjnym upamiętnienia 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II będzie centralna Droga Krzyżowa, która o godz. 20 wyruszy spod kościoła św. Anny. Przewodniczyć jej będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Podczas Drogi Krzyżowej będzie niesiony i adorowany krzyż, który Ojciec Święty trzymał podczas ostatniej w swoim życiu Drogi Krzyżowej 25 marca 2005 roku. Będzie można też usłyszeć głos Jana Pawła II odtwarzany z nagrań archiwalnych. Tegoroczną nowością jest inscenizacja dwunastej stacji Drogi Krzyżowej, która przypomina śmierć Jezusa na krzyżu.
Wielki Piątek w Krakowie
W Krakowie - w 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II - ze względu na Wielki Piątek nie będzie koncertów, lecz organizowana jest pod patronatem kard. Stanisława Dziwisza akcja oddawania krwi "W imię miłości". W Wielki Piątek przed Krakowską Kurią przy ul. Franciszkańskiej stanie specjalny autobus, w którym będzie można oddać krew. W akcji mają wziąć udział krwiodawcy z klubów sportowych: "Wisła" i "Cracovia". Ma to być nawiązanie do pojednania kibiców obydwu klubów, do jakiego doszło tuż po śmierci Jana Pawła II. Chętni będą mogli też zabrać wzór oświadczenia woli dotyczący przekazania po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepu.
Centrum Jana Pawła II w Krakowie "Nie lękajcie się!" apeluje, by o 21.37 zapalić w oknach świeczki - symboliczne światełka nadziei.
Źródło: PAP