Więźniowie odsiadujący karę w Małopolsce zostaną poddani terapii szokowej. Skazani - pod dozorem strażników - będą jeździć do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - pisze "Gazeta Wyborcza". Więźniowie usłyszą tam m.in. o blokach śmierci, zagazowywaniu ludzi, publicznych egzekucjach, głodzie i eksperymentach medycznych.
W procesie wychowawczym w zakładach karnych nauczanie o tym, czego dokonano w Auschwitz, może wpływać na kształtowanie odpowiednich postaw moralnych i społecznych oraz zapobiegać przejawom pogardy i nietolerancji Materiały szkoleniowe
Zapobiegać przejawom pogardy i nietolerancji
- W procesie wychowawczym w zakładach karnych nauczanie o tym, czego dokonano w Auschwitz, może wpływać na kształtowanie odpowiednich postaw moralnych i społecznych oraz zapobiegać przejawom pogardy i nietolerancji - czytamy w materiale dla strażników więziennych, którzy już zostali przeszkoleni w zakresie organizowania zajęć dla penitencjariuszy.
Wyjazdy więźniów będą jednodniowe. Program: zwiedzanie byłego obozu, wykład o więzieniach w systemie III Rzeszy, wykład o sztuce tworzonej przez więźniów Auschwitz, projekcje filmów dokumentalnych, zajęcia warsztatowe poświęcone społeczności więźniarskiej w Auschwitz oraz prześladowaniom i zagładzie europejskich Romów. Więźniowie usłyszą o blokach śmierci, zagazowywaniu ludzi, publicznych egzekucjach, głodzie, eksperymentach medycznych, oznaczaniu więźniów - informuje "Gazeta Wyborcza".
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24