Co najmniej 200 tysięcy lat wcześniej niż do tej pory przypuszczano, na indonezyjskiej wyspie Flores pojawili się przodkowie słynnego "hobbita". Twierdzą tak naukowcy z University of Wollongong w Sydney, którzy o swoim odkryciu informują w najnowszym numerze tygodnika "Nature".
W jaskini Liang Bua na Flores pięć lat temu odkryto kości karłowatego hominida. Zamieszkiwał on wyspę zaledwie 18 tysięcy lat temu. Świadectwa archeologiczne, takie jak znajdowane na Flores kamienne narzędzia, wskazywały, że wyspa zamieszkana była przez hominidy przynajmniej od 800 tysięcy lat.
Starzy kuzyni
Ale dzięki nowej metodzie datowania, zespół naukowców pod kierunkiem Adama Brumma z University of Wollongong ustalił, że niektóre narzędzia liczyć mogą nawet milion lat. Zdaniem naukowców, to właśnie nasi kuzyni odpowiedzialni są za wytępienie kilku gatunków zwierząt wyspy Flores, m.in. olbrzymiego żółwia i karłowatego słonia.
- Wcześniejsza kolonizacja wyspy jest zatem możliwa - uważają naukowcy. Populacja, która się wtedy na wyspie ukształtowała, mogła dać początek słynnym hobbitom.
Naukowcy dopuszczają możliwość, że populacja jest jeszcze starsza. Jednak stanowisko archeologiczne, na którym prowadzili badania, nie było dostatecznie głębokie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24