Na moście Świętokrzyskim w Warszawie zawisł przed południem ogromny napis: "Czy za 50 lat ten transparent zniknie pod wodą?". Wywiesili go ekolodzy z Greenpeace, by zwrócić uwagą na konieczność podjęcia pilnych działań zapobiegających zmianom klimatu.
Transparent miał 240 metrów kwadratowych i był rozwieszany przez 6 alpinistów.
- Chcemy uświadomić naszym rodakom, że wbrew obiegowym opiniom Polska nie zyska, a straci na globalnym ociepleniu. Oczywiście nie twierdzimy, że Wisła podniesie się do poziomu, na którym wisi transparent. To przesłanie metaforyczne, ale nie takie znów dalekie od realiów - mówi Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii klimatycznej Greenpeace. Ekolodzy ostrzegają, że jeśli na świecie nie nastąpi zmniejszenie emisji CO2 i wyhamowanie zmian klimatu, gwałtowne zjawiska pogodowe będą znacznie częstsze i dotkliwsze niż dotąd. Polska będzie narażona na wzmożone upały i susze, a tuż po nich gwałtowne ulewy. Fale powodziowe mogą osiągać niewyobrażalne dotąd rozmiary.
Organizacja wystosowała list otwarty do premiera Donalda Tuska i ministra środowiska Macieja Nowickiego. Ekolodzy apelują, by zobowiązali się oni do poparcia tzw. Mandatu Balijskiego podczas grudniowych negocjacji klimatycznych ONZ na Bali. Podstawowym założeniem Mandatu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i niedopuszczenie do wzrostu średniej globalnej temperatury powyżej 2 st. C.
Greenpeace zorganizował swą akcję w dniu ogłoszenia przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) raportu końcowego, w którym przedstawiono dowody, że zmiany klimatu są realnym zagrożeniem dla naszej cywilizacji, a ich sprawcą jest przede wszystkim człowiek.
Ekolodzy zwracają uwagę, że jeśli nie ograniczy się radykalnie emisji dwutlenku węgla to może nastąpić wzrost globalnej temperatury nawet o 6 st C. do końca wieku. Wywoła to katastrofalne skutki w postaci topnienia lodowców, podnoszenia poziomu mórz oraz susz, upałów, powodzi i huraganów na niespotykaną dotąd skalę. Działacze Greenpeace przypominają, że Polska jest w pierwszej "20" producentów CO2.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24