Lech Kaczyński jest przeciwny rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, bo uważa to za szkodliwe dla bezpieczeństwa Polaków - ogłosił szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Nie chciał ujawnić, czy poświęcona tej kwestii nowelizacja ustawy o prokuraturze zostanie zawetowana, czy też skierowana do Trybunału Konstytucyjnego.
Prezydent uważa, że konsekwencje tej nowelizacji mogą być bardzo szkodliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa Polaków. Większość przestępstw, z którymi się borykamy: włamania, kradzieże, rozboje, bójki nie mają nic wspólnego z polityką, ale wymagają odpowiedzialności politycznej, wymagają adresata, od którego można wymagać czegoś w razie potrzeby ws
"Szkodliwe i niebezpieczne"
- Prezydent uważa, że konsekwencje tej nowelizacji mogą być bardzo szkodliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa Polaków. Większość przestępstw, z którymi się borykamy: włamania, kradzieże, rozboje, bójki nie mają nic wspólnego z polityką, ale wymagają odpowiedzialności politycznej, wymagają adresata, od którego można wymagać czegoś w razie potrzeby - argumentował Stasiak.
Na pytanie, czy prezydent zawetuje tę nowelizację, czy raczej skieruje do TK powiedział jedynie, że "decyzja będzie w najbliższych dniach, a prezydent uważa, że ta nowela niesie poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa przeciętnego Polaka". Nieoficjalnie z informacji ze źródeł zbliżonych do otoczenia głowy państwa wynika, że niewykluczone jest, iż przed podjęciem decyzji prezydent będzie chciał się jeszcze spotkać z ekspertami.
Lewica pomoże odrzucić weto
Rzecznik SLD Tomasz Kalita powiedział, że klub Lewicy będzie za odrzuceniem ewentualnego prezydenckiego weta. Zwrócił uwagę, że Lewica jako pierwsza przedstawiła projekt rozdziału tych funkcji. - Nasz projekt szedł nawet dalej, ale po zawarciu kompromisu w Sejmie będziemy za odrzuceniem weta razem z koalicją rządową - zadeklarował Kalita.
Według nowelizacji, od 31 marca przyszłego roku ministerstwo i prokuratura miałyby funkcjonować oddzielnie. Prokurator generalny będzie od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję, spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i nowe ciało - Krajowa Rada Prokuratorów. Nowelizacja przewiduje też likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej.
Źródło: PAP, lex.pl