Zamach w Tunisie, zabezpieczenie polskich placówek i funkcjonowanie systemu działań antyterrorystycznych – to tematy poruszone podczas narady w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Uczestniczył w niej m.in. prezydent Bronisław Komorowski.
W naradzie wzięli udział również minister spraw wewnętrznych, szefowie służb, przedstawiciele MSZ i Sił Zbrojnych RP.
Jak powiedział po spotkaniu Bronisław Komorowski, "bolesne zjawisko, jakim jest zamach w Tunezji, powinno być wykorzystywane do sprawdzenia systemowych rozwiązań, które mają chronić Polskę przed tego typu zagrożeniami". Dodał, że m.in temu było poświęcone spotkanie. Prezydent przekazał, że minister spraw zagranicznych przedstawił informacje dotyczące wydarzeń i skutków zamachu, a także informacje o planowanych działaniach na rzecz polskich obywateli. - Przedstawiona została również informacja o tym, jak wygląda system zabezpieczenia polskich placówek dyplomatycznych w rejonach objętych zjawiskami kryzysowymi - powiedział Bronisław Komorowski. Wyjaśnił, że część polskich placówek zawiesiła działalność (m.in w Syrii i Iraku), ale inne są wzmacniane jeśli chodzi o ich obronność i ochronę. - Oceniam, że te przygotowania są adekwatne do istniejącej sytuacji kryzysowej w rejonie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu - powiedział Bronisław Komorowski. Na spotkaniu poruszony został również temat funkcjonowania systemu działań antyterrorystycznych w Polsce w ramach przyjętego w ubiegłym roku planu Narodowego Programu Antyterrorystycznego. - Niektóre jego elementy będą ćwiczone w ramach ćwiczenia "Kraj 2015" - dodał prezydent.
Atak na Muzeum Bardo
W stolicy Tunezji Tunisie doszło 18 marca do ataku terrorystycznego. Dwaj uzbrojeni mężczyźni przebrani w mundury wojskowe wtargnęli do budynku parlamentu i otworzyli ogień. Chwilę później wybiegli z budynku i zabarykadowali się z zakładnikami w sąsiednim budynku Muzeum Bardo. Siły bezpieczeństwa odbiły budynek kilka godzin później. Ministerstwo zdrowia Tunezji poinformowało w czwartek po południu, że liczba ofiar śmiertelnych zamachu wzrosła do 23. Liczba zabitych zagranicznych turystów wzrosła z 17 do 20. W ataku zginęło również trzech Tunezyjczyków. Dotychczas zidentyfikowano 13 spośród 20 zabitych turystów. Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek rano, że według najnowszych informacji w zamachu w Tunisie zginęło dwóch obywateli Polski, dwóch zaginęło, a dziewięciu zostało rannych. Wśród zabitych obcokrajowców, oprócz Polaków, są obywatele Japonii, Włoch, Kolumbii, Hiszpanii, Australii i Francji, a według ostatnich doniesień również Brytyjka i Belgijka.
Autor: js//tka / Źródło: tvn24