To powstanie, jako jedyne, wygraliśmy: dokładnie 91 lat temu poznaniacy ruszyli do walki z Niemcami o Wielkopolskę. W rocznicę zrywu Poznań przygotowuje inscenizację jednej z potyczek.
26 grudnia do Poznania, mimo sprzeciwu niemieckich władz, przybył Ignacy Jan Paderewski. Przyjęty został owacyjnie, a jego patriotyczne przemówienie rozgrzało tłumy. Dzień później Niemcy wyszli na ulice demonstrować przeciw wizycie Paderewskiego. Wtedy Polacy chwycili za broń.
Polityka faktów dokonanych
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich krańców. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918 roku.
Udany zryw Polaków postawił Europę i Niemców przed faktem dokonanym i dzięki temu poznańskie zostało formalnie w traktacie wersalskim przyznane Polsce.
Poznań świętuje rocznicę
Przez cały dzień w Poznaniu trwają uroczystości rocznicowe. Ich kulminacyjnym punktem będzie inscenizacja powstańcza o 14:30 na Placu Wolności. Jest ona oparta na historycznym wydarzeniu przejęcia koszar VI Pułku Grenadierów na Jeżycach, które miała miejsce w pierwszych dniach powstania.
W inscenizacji z wykorzystaniem różnych efektów pirotechnicznych - broni hukowej, rac dymnych, imitacji granatów ręcznych, udział weźmie około 100 aktorów. Na płytę Placu Wolności wjedzie zabytkowy Ford T oraz kawalerzyści. Dla wszystkich widzów przygotowana została specjalna grochówka powstańcza.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24