To dopiero drugi - po Janie Pawle II - Polak w gronie laureatów tego prestiżowego wyróżnienia. Profesor Jan Szyszko - były minister środowiska, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości został nagrodzony przez Światową Federację Naukowców.
Nagroda "Ettore Majorana – Erice – Science for Peace Prize" jest przyznawana co roku przez członków Światowej Federacji Naukowców (World Federation of Scientists - WFS) przedstawicielom świata kultury i nauki, którzy mają ważny udział w rozwoju nauki dla celów pokojowych. Została ustanowiona przez Parlament Sycylijski.
"Jestem zaszczycony"
Prof. Jan Szyszko jest drugim - po Janie Pawle II - Polakiem wyróżnionym tym prestiżowym wyróżnieniem. W gronie jego laureatów są m.in. nobliści Linus C. Pauling (chemia) oraz Luc Montagnier (medycyna). - Jestem zaszczycony i bardzo się cieszę, że znalazłem się w tak zacnym towarzystwie - powiedział przebywający w Rzymie prof. Szyszko.
Działalność naukowa prof. Szyszki dotyczy m.in. roli zarządzania lasami i krajobrazem w ochronie klimatu, środowiska i bioróżnorodności; dynamiki liczebności populacji i regeneracji systemów leśnych. Badacz jest autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii.
Bada i uczy
Założył i prowadzi prywatną stację naukowo-badawczą dla studentów krajowych i zagranicznych, w której prowadzone są badania nad podnoszeniem zdrowotności lasów i wykorzystaniem zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego. Jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.
Na SGGW kieruje Pracownią Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Wykłada także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Nauka na rzecz pokoju
Światowa Federacja Naukowców (World Federation of Scientists - WFS) została założona w 1973 roku w Erice na Sycylii przez grupę wybitnych naukowców, na czele której stali Isidor Isaac Rabi i Antonino Zichichi. Jej celem jest promowanie współpracy naukowców z całego świata w dziedzinie nauki i technologii. W swoim statucie federacja sprzeciwia się wykorzystaniu nauki dla działań militarnych i promuje korzystanie z nauki na rzecz pokoju. Obecnie zrzesza powyżej 10 tys. naukowców z ponad 110 krajów.
Prof. Szyszko odbierze nagrodę w środę 17 grudnia 2008 r. podczas ceremonii w Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24