Wysyłasz z firmowego komputera prywatne e-maile i skarżysz się w nich na swojego szefa? Możesz mieć problem. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", aż 65 proc. pracodawców sprawdza konta e-mail i komputery swoich pracowników. Jesteś bankowcem lub informatykiem? Uważaj tym bardziej, bo należysz do grup, które są najczęściej inwigilowane.
Ponad tydzień temu pracownicy TVP poskarżyli się, że podczas prowadzonej w windzie rozmowy, przyłączył się do niej... głos z głośnika. Po słowach jednej z dziennikarek, że "było rzucanie mięsem", w windzie rozległo się pytanie: "Jakim mięsem?". Rzecznik TVP co prawda poinformował, że to zwykłe nieporozumienie, mimo to poproszono o wyjaśnienie, czy w budynku przy Woronicza zainstalowany jest monitoring.
Czujniki w krzesełkach
To nie jedyny przypadek, kiedy pracownicy poczuli się inwigilowani. Jedna z holenderskich film zainstalowała czujniki w krzesłach swoich pracowników. Dzięki temu miała możliwość sprawdzania, ile czasu spędzają poza stanowiskiem pracy.
Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", pracodawca ma prawo sprawdzać, jak pracownicy wykonują obowiązki i jak korzystają ze służbowego sprzętu. Firma nie może jednak zainstalować kamer w toaletach czy sprawdzać prywatnej poczty. Nielegalne podsłuchiwanie i filmowanie, za które grozić mogą nawet dwa lata więzienia, jest coraz częstsze.
Kontrola pod kontrolą
Technologia rozwija się coraz szybciej, na tego rodzaju kontrolę decyduje się więc coraz więcej pracodawców. Z danych firmy HDS wynika, że 65 proc. pracodawców przegląda e-maile pracowników lub pracę na służbowym komputerze. Jak pisze "DGP" najczęściej kontrolowani są bankowcy, informatycy, handlowcy oraz dilerzy samochodów.
Obecnie żadne przepisy nie regulują dokładnie, jakie metody kontroli pracowników są dopuszczalne. Każdy, kto uważa, że jest bezprawnie kontrolowany, może pozwać pracodawcę o zadośćuczynienie. Ponadto firmy, które nielegalnie inwigilują pracowników, powinny spodziewać się kontroli m.in. z Państwowej Inspekcji Pracy.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/Zsuzsanna Kilian