Już niedługo w Polsce test na HIV dla ciężarnych będzie zalecany jako standardowe badanie. Lekarze, który zajmują się tą problematyką, podkreślają, że gdyby zaproponowano matce badanie i leczenie HIV w ciąży, szansa na posiadanie zdrowego dziecka jest niemal 100-procentowa. Dotychczasowy brak badań określają jako porażkę systemu opieki zdrowotnej.
Lekarze zwracają uwagę na problem przy okazji Światowego Dnia Walki z AIDS ustanowionego przez WHO i obchodzonego 1 grudnia. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem z dnia 23 września 2010 wejdzie w życie za 6 miesięcy.
Wprowadza ono zalecenie badania w kierunku HIV w ramach standardu opieki nad ciężarną.
Badania szansą na życie
Od wielu lat na świecie znane i stosowane są programy profilaktyczne, które zmniejszają ryzyko zarażenia dziecka od matki do mniej niż jednego proc. ołdakowska o hiv
Dramat i wstyd
Jak zauważają lekarze, zakażenie HIV u osoby dorosłej przez kilka lat może nie powodować żadnych objawów. Kobiety zakażone HIV drogą kontaktów seksualnych często o tym nie wiedzą. W przypadku ciąży nie mają szansy na zapobieganie nieuleczalnej chorobie u swojego dziecka. - Wiązanie zakażenia HIV tylko z grupami ryzyka jest nieaktualne, a wręcz szkodliwe. Zakażenie HIV może dotyczyć każdego, niezależnie od statusu materialnego, wykonywanego zawodu, miejsca zamieszkania czy wyglądu. HIV przenosi się m. in. drogą kontaktów seksualnych, a więc każda kobieta w ciąży mogła być narażona na zakażenie - tłumaczy dr Ołdakowska. W 2008 roku w Polsce 70 kobiet ciężarnych otrzymywało profilaktykę transmisji wertykalnej HIV w ciąży. Z szacunkowych danych wynika, że takich kobiet może być rocznie 4-5 razy więcej.
- Ze względu na stygmatyzację HIV, jest to choroba ukrywana przed otoczeniem. Dramat rodziny, w której okazuje się, że dziecko jest zakażone HIV jest ogromny. Żadna z rodzin nie zgodziła się ujawnienie rozpoznania HIV w mediach, choroba często ukrywana jest przed najbliższymi - zaznacza dr Ołdakowska.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu