Od 2 do 31 lipca Polska przywróci czasowe kontrole graniczne. Ma to związek ze szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak po odprawie służb podległych resortowi w Legionowie. - Nie znaczy to, że na wszystkich granicach będą stały patrole i będą odtwarzane szlabany - dodał szef Straży Granicznej Marek Łapiński.
Centrum Szkolenia Policji w Legionowie będzie głównym ośrodkiem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo podczas szczytu NATO oraz ŚDM.
W odprawie uczestniczyli p.o. komendanta głównego policji mł. insp. Andrzej Szymczyk, szef SG mjr SG Marek Łapiński, komendant główny PSP st. bryg. Leszek Suski, szef BOR płk Andrzej Pawlikowski oraz dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.
Kontrola granic także podczas Euro 2012
Błaszczak podkreślił, że wprowadzenie kontroli na granicach to nic niezwykłego i przypomniał, że taka sytuacja miała miejsce np. podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. - Proszę nie łączyć tego z sytuacją, jaka ma miejsce na południu Europy. Przywrócenie kontroli ma niezwykle istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas zarówno szczytu Paktu Północnoatlantyckiego, jak i Światowych Dni Młodzieży – powiedział szef MSWiA. Komendant główny Straży Granicznej powiedział, że głównym zadaniem jego formacji będzie sprawna odprawa podróżnych i zapewnienie im bezpieczeństwa. - Największym wyzwaniem, na które jesteśmy przygotowani, już to ćwiczyliśmy, jest przywrócenie kontroli granicznej w ramach strefy Schengen. Nie będzie to uciążliwe, a przyczyni się do bezpieczeństwa wszystkich uczestników i pielgrzymów - powiedział Łapiński.
- Zaczynamy od 2 lipca do 31 lipca. Nie znaczy to, że na wszystkich granicach będą stały patrole i będą odtwarzane szlabany. Będzie to realizowane w oparciu o mobilne punkty kontroli granicznej, przy udziale tzw. schengenbusów, oraz w oparciu o sprzęt przenośny – precyzował komendant.
Minister i komendanci podsumowali też dotychczasowe przygotowania do obu wydarzeń. Błaszczak zapewnił, że wszystkie służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymów i uczestników szczytu NATO. Poinformował, że do służby zostanie dodatkowo skierowanych ponad 13 tys. zarówno policjantów, jak i strażaków oraz strażników granicznych.
Instytucje gotowe do wydarzeń zaplanowanych na lipiec
- Mogę powiedzieć odpowiedzialnie, że służby, które gwarantują bezpieczeństwo, są przygotowane do tego, by zapewnić pełne bezpieczeństwo uczestnikom obu wydarzeń – powiedział. Przypomniał również, że "niebawem zostanie przyjęta przez rząd specustawa dotycząca zabezpieczeń obu imprez". - Pod względem prawnym i organizacyjnym jesteśmy przygotowani - dodał. P.o. KGP zapewniał, że "policja przygotowuje się od wielu miesięcy do zabezpieczenia obu wydarzeń". Powiedział, że jest zrobiona analiza sił i środków – Na chwilę obecną jesteśmy przygotowani - ocenił. Z kolei komendant główny PSP Leszek Suski poinformował, że w czasie trwania obu wydarzeń będą wzmocnione garnizony małopolski, śląski i mazowiecki. - Przygotowujemy się, mamy sprzęt, zaplanowane posterunki w odpowiednich miejscach, newralgicznych, jesteśmy przygotowani do pomocy przedmedycznej – relacjonował. Dodał, że strażacy już kontrolują miejsca, gdzie pielgrzymi i goście szczytu NATO będą przebywać, m.in.: hotele, kempingi, szkoły, pola namiotowe. Poinformował również, że strażacy są przygotowani do udzielania pomocy przedmedycznej.
Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca w Krakowie, weźmie w nich udział papież Franciszek. Zgodnie z zapowiedziami papież ma odwiedzić także Częstochowę i Auschwitz-Birkenau. Wcześniej, od 20 do 25 lipca zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej). Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca.
Autor: mart//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24