Dni Młodzieży w Krakowie

28 lipca 2013

Gen. Andrzej Pawlikowski zeznawał w poniedziałek w warszawskiej prokuraturze. Został przesłuchany w śledztwie dotyczącym działania na szkodę PKP SA. Chodzi o warte dwa miliony złotych zlecenie firmie Sensus Group ochrony dworców kolejowych podczas Światowych Dni Młodzieży.390 funkcjonariuszy m.in. policji, straży granicznej i straży pożarnej, w tym 150 policjantów przyjęło w sobotę w Legionowie wyróżnienia za pracę związaną ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. - Chylę czoła przed waszym profesjonalizmem i zaangażowaniem – mówił prezydent Andrzej Duda do funkcjonariuszy. - Państwo polskie przestało być państwem teoretycznym - ocenił z kolej szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

- Mieliśmy sygnały od naszych partnerów z zagranicy o osobach, które mogą mieć związek z terroryzmem i chcą przyjechać do Polski na Światowe Dni Młodzieży; wszystkie te informacje były szczegółowo weryfikowane – mówi w rozmowie z PAP szef policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

- Są parafie z zamkniętymi drzwiami i parafie z drzwiami otwartymi. Dziś parafia-biuro nie wychodzi! Ludzie, jeśli nie będziecie ich szukać, jeśli się do nich nie zbliżycie, nie przyjdą - mówił do polskich biskupów papież Franciszek. 27 lipca Ojciec Święty spotkał się z nimi w Katedrze na Wawelu i odpowiadał na zadawane pytania.

Zatrzymany podczas Światowych Dni Młodzieży 28-letni obywatel Austrii został wydalony we wtorek z Polski na mocy przepisów tzw. ustawy antyterrorystycznej - poinformował tego dnia wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński po spotkaniu zespołu podsumowującego ŚDM.

18-letnia mieszkanka Rzymu, która uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, zmarła w drodze powrotnej w poniedziałek w Wiedniu na zapalenie opon mózgowych. Zalecono profilaktykę osobom, które miały z nią kontakt. Działania profilaktyczne podjęto również w Polsce.

Nauczanie Franciszka o uchodźcach, pomocy najsłabszym i wezwanie do odrzucenia konsumpcjonizmu skierowane były szczególnie do rządu Polski i wszystkich innych krajów postkomunistycznych - piszą amerykańskie dzienniki. Hiszpańskie dzienniki zwracają z kolei uwagę na to, jak papież wspaniale komunikuje się z młodymi ludźmi. Tak #PisząoPolsce i papieskiej pielgrzymce.

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Krakowa do Rzymu, że Polska jest "piękna i specjalna", a witający go Polacy byli pełni entuzjazmu. Przestrzegł, że "nie jest słuszne identyfikowanie islamu z przemocą".

Premier Beata Szydło po zakończonych Światowych Dniach Młodzieży podziękowała tym, "którzy włożyli tak bardzo dużo pracy w to, żeby ta radość mogła być rzeczywiście spełnieniem wszystkich oczekiwań". "By było bezpiecznie, by ludzie się bawili, by byli ze sobą razem, szczęśliwi" - dodała.

- Wielu z nas marzy o wielkich karierach, dużej rodzinie, sławie - ja od pół roku mam jedno marzenie, chciałbym po prostu żyć - to przesłanie Maćka Cieśli, wolontariusza, który zmarł na raka, odczytał na spotkaniu papieża Franciszka z wolontariuszami jego brat Michał.