Polacy są podzieleni w kwestii publicznego dostępu do teczek, ale w jednym są prawie jednomyślni: 80 procent badanych nie chce esbeków na stanowiskach publicznych - wynika z sondażu na zlecenie "Rzeczpospolitej". Mimo to, PO myśli o likwidacji pionu lustracyjnego IPN – pisze gazeta.
59 procent Polaków uważa, że Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej powinno nadal istnieć - wynika z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej". To właśnie ten wydział zajmuje się weryfikacją prawdziwości oświadczeń lustracyjnych składanych przez osoby publiczne. Według założeń Platformy Obywatelskiej, biuro lustracyjne przestanie istnieć.
O nowym pomyśle Platformy dotyczącym lustracji napisała "Gazeta Wyborcza". Jedną z ważniejszych zmian ma być – według "GW" - likwidacja Biura Lustracyjnego IPN. W jego miejsce nie powstałaby żadna nowa instytucja. Cała zawartość teczek osób publicznych (oprócz tzw. danych wrażliwych) miałaby być publikowana w internecie.
Politycy PO zapewniają, że wbrew doniesieniom medialnym nie mają jeszcze żadnego projektu. – Nad zmianami pracujemy, ale na razie nie mamy konkretnego projektu – zapewnia „Rz” Sebastian Karpiniuk, który w PO odpowiada za jego przygotowanie.
- Fundamentalna zmiana ma polegać na jak najszerszym dostępie obywateli do materiałów, które gromadzi IPN – mówi Karpiniuk.
Pół na pół
Okazuje się jednak, że w sprawie udostępniania materiałów IPN, Polacy są podzieleni prawie po połowie: 46 proc. jest za publikacją teczek SB w internecie, 49 proc. mówi "nie" – przytacza badania "Rzeczpospolita".
Polacy mają za to odmienne opinie, jakie materiały z teczek SB powinny być ogólnie dostępne. Najwięcej, bo 34 proc. respondentów uważa, że teczki można udostępnić, ale bez informacji na tematy wrażliwe.
– Zmiany w przepisach lustracyjnych wymagają jeszcze dyskusji, bo na razie dysponujemy jedynie 130–stronicowym opracowaniem przygotowanym przez naukowców i ekspertów. Dopiero na tej podstawie powstanie projekt – mówi gazecie Karpiniuk.
Telefoniczny sondaż na próbie 500 dorosłych osób instytut GfK Polonia przeprowadził w sobotę.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl