W sobotę przed godz. 23 Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Najwięcej mandatów w sejmikach wojewódzkich uzyskała PO - w sumie 179. Procentowo jednak najwięcej głosów zdobyło PiS - 26,85 proc. głosów.
PKW podała, że błąd w wynikach do sejmiku województwa śląskiego nastąpił "w wyniku lapsusu językowego". - Przewodniczący PKW podał, że liczba mandatów w województwie śląskim wyniosła 14 dla PiS i 7 dla PSL. W rzeczywistości - PiS otrzymało 16 mandatów a PSL 5 mandatów. W żaden sposób nie zmienia to wyników głosowania - napisała PKW.
PKW podała, że PO zdobyła w sejmiku śląskim 17 mandatów, PiS przypadło 14 mandatów, PSL ma 7 mandatów, Ruch Autonomii Śląska - 4 mandaty, a SLD – 3 mandaty.
Z kolei Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach poinformowała, że PO ma 17 mandatów, PiS - 16, PSL - 5, Ruch Autonomii Śląska - 4 mandaty, a SLD – 3 mandaty.
Błąd Państwowej Komisji Wyborczej wpłynął na wyniki do sejmików w skali kraju. PKW podała, że PO zdobyła 179 mandatów, PiS uzyskał 169 mandatów, PSL - 159, a SLD-Lewica Razem - 28. Prawidłowym podział wygląda tak, że PO ma 179 mandatów, PiS - 171 mandatów, PSL - 157, a SLD-Lewica Razem - 28.
Po konferencji PKW, wykryliśmy błąd w informacji na temat podziału mandatów w sejmiku śląskim.
PKW: Państwowa Komisja Wyborcza stanowi nadzór nad tymi organami, które biorą udział w przeprowadzeniu wyborów.
PiS otrzymało 26,85 proc. głosów do sejmików, PO - 26,36 proc., PSL - 23,68 proc., SLD - 8,78 proc.
Stanisław Zabłocki: Drugi zarzut był taki, że PKW ustaliła wzór karty, który jest sprzeczny z paragrafem 40. W kodeksie nie ma paragrafu 40, bo ustawa dzieli się na artykuły. W artykule 40 jest pięć paragrafów. Z którym paragrafem wzór jest sprzeczny?
Stanisław Zabłocki: Kolportowanie tego typu informacji o charakterze insynuacyjnym było dla nas szczególnie bolesne
Stanisław Zabłocki: Tym razem doszło do postawienia zarzutów tego typu, które są dla PKW obraźliwe. Jeden z nich przez kilka dni był kolportowany przez znanych polityków. Polegał on na tym, iż lista PSL była pierwsza w kolejności i w związku z tym PKW dokonała ustalenia takiego wzoru karty zbroszurowanej, aby rzekomo faworyzowało to tę listę w proponowanym przez wyborcę wyborze. Zarzut ten nie miał nic wspólnego z rzetelnością, ale i z rzeczywistymi faktami.
Maria Grzelka: Nie badamy intencji wyborców. Mamy zadanie policzyć głosy
PKW zapewniła, że mimo problemów z systemem informatycznym, wyniki z II tury powinny być podane szybko i sprawnie.
Czaplicki: PKW podaje ogólne informacje. Strona internetowa na pewno będzie jutro działała.
Czaplicki: uważaliśmy, że po niezbędnej modernizacji systemu - przy niewielkim nakładzie finansowym -może on być wykorzystany
Czaplicki: Jeśli chodzi o przyszłość, moim zdaniem możliwe jest wykorzystanie istniejących systemów, które są własnością Krajowego Biura Wyborczego.
Kazimierz Czaplicki: Rzeczywiście były problemy z systemem informatycznym. Mam nadzieję, że wnioski pozwolą na sprawniejsze przeprowadzenie wyborów w 2015.
Zbiorcze wyniki wyborów samorządowych w skali kraju zostaną ogłoszone po tym, gdy PKW otrzyma drogą elektroniczną od wszystkich komisarzy wyborczych obwieszczenia o wynikach wyborów w województwach. Obecnie takie obwieszczenia sporządziło 7 komisarzy. - Państwowa Komisja Wyborcza po otrzymaniu drogą elektroniczną obwieszczeń od wszystkich komisarzy wyborczych sporządza obwieszczenie o zbiorowych wynikach wyborów do organów samorządowych na terenie kraju. PKW ogłasza je w Dzienniku Ustaw i podaje do wiadomości publicznej. Obwieszczenia zostaną udostępnione na stronie internetowej PKW - poinformował przewodniczący PKW Stefan Jaworski.
Dodał, że wszystkie terytorialne komisje wyborcze zakończyły prace, sporządziły protokoły i podały je do publicznej wiadomości.
W skali kraju, w wyborach samorządowych na wszystkich szczeblach oddano 9,76 proc. głosów nieważnych - poinformowała PKW. W wyborach do rad gmin i w miastach na prawach powiatu oddano 5,16 proc. głosów nieważnych, w wyborach do rad powiatu - 16,67 proc., w wyborach do sejmików wojewódzkich - 17,93 proc. W wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast stwierdzono 2,14 proc. głosów nieważnych. Szef PKW Stefan Jaworski poinformował również, że w wyborach do sejmików wojewódzkich najwięcej głosów nieważnych oddanych zostało w woj. wielkopolskim - 22,77 proc., w woj. lubuskim - 20,54 proc., w woj. warmińsko-mazurskim 19,86 proc. Najniższy wskaźnik głosów nieważnych został odnotowany w woj. podlaskim - 14,57 proc. W 2010 roku - w skali kraju głosów nieważnych było 7,89 proc.
Oficjalne wyniki PKW: PO wygrała w 8 województwach, PiS - w 6, PSL - w 2.
W sejmikach wojewódzkich, skali kraju, jak podała PKW, było w sumie do zdobycia 555 mandatów. PO zdobyła 179 mandatów, PiS uzyskało 169 mandatów, PSL - 159, a SLD-Lewica Razem - 28. Poza komitetami partii politycznych mandaty w sejmikach wojewódzkich w skali kraju zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 7, Bezpartyjni Samorządowcy - 4, Ruch Autonomii Śląska - 4, Komitet Ryszarda Grobelnego - 2, Lepsze Lubuskie - 2, Bezpartyjni Pomorze Zachodnie - 1.
Na godz. 22.30 PKW zwołała konferencję prasową. Najprawdopodobniej wtedy poznamy oficjalne wyniki wyborów
Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, wybory na Dolnym Śląsku wygrała PO
Rozkład głosów w sejmiku dolnośląskim:
PO – 16
PiS – 9
PSL – 5
BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY – 4
SLD - 2
Stołeczny sąd odroczył w sobotę procesy pięciorga osób, oskarżonych w trybie przyspieszonym za "naruszenie miru domowego" w związku z okupowaniem siedziby PKW. Sąd zwolnił je też z aresztu.
Obie sprawy odroczono w związku z koniecznością przesłuchania kolejnych świadków, głównie policjantów, którzy wyprowadzali okupujących. W obu postępowaniach zachowany jest tryb przyspieszony (jego maksymalny czas trwania to 14 dni).
W pierwszym procesie sądzony jest autor filmów dokumentalnych Grzegorz Braun z jeszcze jedną osobą; tę sprawę odroczono do 25 listopada. W drugim, odroczonym do 2 grudnia, odpowiadają trzy inne osoby.
Wszyscy oskarżeni zostali zwolnieni przez sąd z policyjnego aresztu, gdzie przebywali od czwartkowej nocy.
W "Faktach po Faktach" debatę komentowali Jarosław Sellin (PiS), Tadeusz Iwiński (SLD) i Michał Boni (PO).
W sobotę wieczorem odbyła się debata kandydatów na prezydenta stolicy. Zmierzyli się w niej: Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Sasin.
Zakończyła się debata pomiędzy Hanną Gronkiewicz-Waltz a Jackiem Sasinem:
O godz. 17.30 rozpocznie się debata kandydatów na prezydentów Warszawy: Hanny Gronkiewicz-Waltz i Jacka Sasina.
Na żywo w TVN24
Relacja w tvnwarszawa.tvn24.pl
Państwowa Komisja Wyborcza do soboty do popołudnia zatwierdziła protokoły z wyborów do sejmiku w 13 województwach. Ogłoszenie oficjalnych wyników będzie możliwe po zatwierdzeniu protokołów z ostatnich trzech województw. Możliwe, że stanie się to jeszcze w sobotę.
Do sobotniego popołudnia PKW zatwierdziła protokoły w województwach: kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, lubuskiego, łódzkim, małopolskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, podlaskim i opolskim.
Nie podano jednak wyników głosowania w tych województwach.
PKW nadal czeka na protokoły z województw mazowieckiego i dolnośląskiego, a także na poprawiony protokół z województwa lubelskiego.
Szefowie regionalnych struktur PSL i PO potwierdzili, że w nowym sejmiku województwa lubelskiego będzie utrzymana koalicja obu partii. PSL i PO w 33-osobowym sejmiku mają razem 19 radnych. Najwięcej - 13 radnych - wprowadził do sejmiku PiS.
- Jesteśmy zgodni co do kontynuowania wspólnej pracy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Platformy Obywatelskiej w działaniach nowej kadencji sejmiku województwa lubelskiego - powiedział szef PSL w Lubelskiem Krzysztof Hetman na konferencji prasowej w sobotę w Lublinie.
- Nie ma co do tego wątpliwości, że zaprosimy wszystkich radnych sejmiku do współpracy, jeśli chodzi o te wyzwania, które stoją przed nami w najbliższych czterech latach – zaznaczył Hetman.
Jak relacjonuje z Wrocławia reporter TVN24 Tomasz Kanik, wyniki wyborów na Dolnym Śląsku możemy poznać ok. godz. 17-18.
J.Kaczyński: Sytuacja z PKW wskazuje na ogromny kryzys państwa, potrzebę zmian, którą należy zaczynać w samorządach
— PrawoiSprawiedliwość (@pis_org_pl) listopad 22, 2014
Ogłoszono oficjalne wyniki wyborów do sejmiku woj. mazowieckiego. Najwięcej mandatów zdobyło PiS.
PiS – 19
PSL – 16
PO – 15
SLD – 1
Na PiS oddano 519 tys. 871 głosów, na PSL - 463 tys. 396 głosów, na PO - 434 tys.828 głosów, zaś na SLD - 128 tys. 492 głosy. Tylko te cztery ugrupowania wprowadziły swoich przedstawicieli do sejmiku mazowieckiego.
Przed stołecznym sądem w sobotę po południu zaczęły się dwa procesy pięciorga osób, oskarżonych przez policję w trybie przyspieszonym za "naruszenie miru domowego" w związku z wtargnięciem do PKW.
W jednym procesie sądzony jest autor filmów dokumentalnych Grzegorz Braun oraz inna zatrzymana; oboje nie przyznali się do winy. Oddzielnie w tym samym sądzie sądzone są trzy inne osoby.
Głosy we Wrocławiu zostały ponownie przeliczone w sobotni poranek i przedpołudnie i wyruszyły do siedziby Wojewódzkiej Komisji Wyborczej, gdzie zostaną dodane do wyników ze wszystkich innych komisji w województwie dolnośląskim. Wtedy WKW będzie mogła podać oficjalne wyniki wyborów.
Państwowa Komisja Wyborcza zatwierdziła protokoły z wyborów do sejmiku w kolejnych województwach; ogłoszenie oficjalnych wyników zależy od zatwierdzenia protokołów z pięciu województw. Nie jest wykluczone, że stanie się to jeszcze w sobotę.
Do sobotniego południa PKW zatwierdziła protokoły w kolejnych województwach: łódzkim, małopolskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Nie podano jednak wyników głosowania w tych województwach.
- Wynik SLD Lewica Razem zdobyty w wyborach do wielkopolskiego sejmiku jest poniżej naszych oczekiwań – powiedział w sobotę w Poznaniu przewodniczący wojewódzkiego SLD Wiesław Szczepański. Lewica w wyborach zdobyła cztery mandaty, w 2010 roku było ich dziewięć.
- Zakładaliśmy pierwotnie, że jesteśmy w stanie mieć tyle mandatów ile w 2010 roku. Liczyliśmy, że uda nam się zdobyć choć po jednym mandacie w każdym z sześciu okręgów wyborczych. Niestety tak sformułowana ordynacja wyborcza a przede wszystkim brak wyrazistych liderów w niektórych okręgach spowodowały, że tych mandatów mamy mniej – powiedział Szczepański w sobotę na konferencji prasowej.
- W odróżnieniu od komitetów PSL, PiS czy PO nie dysponowaliśmy tak olbrzymimi środkami finansowymi na kampanię. W tych wyborach ważna jest też kwestia nieważności głosów. Na terenach wiejskich liczba nieważnych głosów sięgała 30-35 proc. – dodał.
Mazowiecka Wojewódzka Komisja Wyborcza oczekuje na korektę ostatniego protokołu z wyborów do sejmiku - z komisji w Płocku. Po tej korekcie zostaną podane wyniki głosowania do sejmiku na Mazowszu.
WKW wznowiła pracę w sobotę przed godz. 9. Przed godz. 10 w WKW pojawili się przedstawiciele komisji z Żyrardowa i dokonano koniecznej korekty. - Z kolei przedstawiciel płockiej komisji według naszych informacji ma przybyć około godz. 11 - powiedziała Sobczak-Barańska.
Mazowiecka Wojewódzka Komisja Wyborcza oczekuje w sobotę na korekty dwóch protokołów z wyborów do sejmiku - z Płocka i Żyrardowa. Dopiero po tych korektach możliwe będzie podanie wyników głosowania do sejmiku na Mazowszu.
WKW wznowiła pracę w sobotę przed godz. 9. Jak powiedziała PAP przewodnicząca komisji Alina Sobczak-Barańska, konieczność korekty dotyczy dwóch protokołów z obwodowych, a co za tym idzie także powiatowych, komisji. Chodzi o nieścisłości w wyliczeniach odnoszące się do kilku głosów. - W przypadku Żyrardowa jest to jeden głos, zaś w przypadku Płocka 10 głosów - zaznaczyła.
- Czekamy na przedstawicieli komisji z tych miejscowości, mają przybyć do WKW przed południem - dodała Sobczak-Barańska. Dopiero po wyjaśnieniu tych dwóch nieścisłości możliwe będzie ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów do sejmiku na Mazowszu.
W Wielkopolsce mandat radnej sejmiku zdobyła aktorka Katarzyna Bujakiewicz. Wygranymi są także wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk, poseł SLD Wiesław Szczepański i prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Przegrał m.in. olimpijczyk Szymon Ziółkowski.
Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej po posiedzeniu z 21 listopada: Sędziowie; Bogusław Dauter, Maria Aleksandra Grzelka, Andrzej Kisielewicz, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz, Antoni Włodzimierz Ryms oświadczyli, że złożą rezygnację z członkostwa w państwowej komisji wyborczej z dniem podania do publicznej wiadomości obwieszczenia o wynikach ponownego głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przeprowadzonego w dniu 30 listopada 2014 roku.
Na Mazowszu, pod koniec liczenia głosów, znaleziono błąd. Prace i liczenie trzeba zacząć od początku. To odłoży w czasie ogłoszenie oficjalnych wyników.
PKW zatwierdziła do piątkowego wieczoru protokoły z wyborów do sejmików w pięciu województwach. Ogłoszenie oficjalnych wyników zależy od zatwierdzenia pozostałych 11 protokołów. Wiadomo już, że wyniki wyborów do sejmiku dolnośląskiego komisja wojewódzka poda najwcześniej w sobotę po południu.PKW zatwierdziła protokoły z wyborów do sejmików w pięciu województwach: wielkopolskim, podlaskim, podkarpackim, lubuskim i opolskim - poinformowało w piątek wieczorem wyborcze biuro prasowe. Nie podano jednak wyników głosowania w tych województwach.
Ponadto komisje wojewódzkie zatwierdziły jeszcze protokoły w wyborach w woj. kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Te protokoły nie zostały jeszcze zatwierdzone przez PKW.
Komisarz wyborczy w Warszawie zwrócił w piątek w późnym wieczorem Miejskiej Komisji Wyborczej jej protokół dotyczący Rady Miasta. MKW ma ponownie ustalić wynik wyborów.Jak głosi postanowienie Komisarza, MKW ma ponownie ustalić wyniki w jednym z okręgów wyborczych (nr 5) w zakresie podziału mandatów i ponownie sporządzić swój protokół.Choć brak jeszcze oficjalnego potwierdzenia wiadomo, że chodzi o błędnie przypisany tam mandat dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej; powinno otrzymać go Prawo i Sprawiedliwość. Oznacza to, że do Rady nie wejdzie Andrzej Golimont. Zastąpi go kandydat z PiS. Miejska Komisja Wyborcza zwołała w piątek posiedzenie w celu ponownego ustalenia podziału mandatów w okręgu wyborczym nr. 5.Początkowo Miejska Komisja Wyborcza przypisała SLD trzy mandaty. Teraz PO przypadną 33 mandaty, PiS – 24, SLD -2, Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej.
Do śląskiego sejmiku dostali się m.in. szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala (PO), szef think-tanku PO - Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski (PO), prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz (PO), b. prezydencka minister Bożena Borys-Szopa (PiS), b. senator Bronisław Korfanty (PiS), obecny wicewojewoda śląski Andrzej Pilot (PSL), obecny członek zarządu woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa (PSL), skarbnik SLD i wicemarszałek woj. śląskiego Kazimierz Karolczak (SLD) oraz lider Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik.
Oficjalne dane z woj. śląskiego:PO – 17PiS – 16PSL – 5RAŚ – 4SLD – 35-proc. progu wyborczego nie przekroczyły w woj. śląskim Komitet Wyborczy Nowa Prawica-Janusza Korwin-Mikkego, Ruch Narodowy oraz Demokracja Bezpośrednia.
PO zdobyła 13 mandatów w 39-osobowym sejmiku woj. wielkopolskiego. PSL wprowadziło 12 radnych, PiS ośmiu, SLD Lewica Razem cztery, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska – podała w piątek Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu. Platforma zdobyła najwięcej mandatów, ale to PSL zwyciężyło pod względem liczby oddanych głosów. Na PSL w Wielkopolsce zagłosowało 254 256 osób, a na PO 253 520.
Oficjalnych wyników wyborów do sejmiku w województwie dolnośląskim można spodziewać się najwcześniej w sobotę po południu - poinformował przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski.Jak powiedział Poteralski, w protokole Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu, która swoim obszarem obejmuje miasto Wrocław, czyli najliczniejszy okręg wyborczy w całym regionie, stwierdzono błędy.- Miejska komisja dopiero odebrała protokół i zajmie się przeliczaniem głosów od soboty rano. Oficjalnych wyników do sejmiku można się spodziewać najwcześniej w sobotę po południu - dodał Poteralski.
PO ma najwięcej, 17 mandatów w 33-osobowym sejmiku województwa pomorskiego; Platforma uzyskała 40,74 proc. głosów. PiS poparło 23,04 proc. głosujących, partia zdobyła 9 mandatów. PSL zdobyło 7 mandatów, uzyskując 17,43 proc. poparcia. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Gdańsku ogłosiła podczas konferencji prasowej w piątek wieczorem oficjalne wyniki wyborów do sejmiku. Województwo pomorskie w wyborach do sejmiku było podzielone na pięć okręgów.
Sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki zdecydował, że zrzeknie się członkostwa w Państwowej Komisji Wyborczej, niezwłocznie po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych. Poinformował o tym Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, czyli instytucji, która delegowała go do PKW.
Rzecznik Sądu Najwyższego poinformował, że pismo sędziego Zabłockiego wpłynęło w czwartek w godzinach porannych, ale informacja o tym została odroczona do piątku z uwagi na prośbę sędziego. "Decyzję tę podjąłem w związku z oceną społeczną trudności w zakresie szybkiego ogłoszenia wyników wyborów, które to trudności zostały spowodowane awarią systemu elektronicznego wspomagania prac organów wyborczych" - napisał sędzia Zabłocki do prof. Małgorzaty Gersdorf. Podkreślił przy tym, że według jego najlepszej wiedzy, PKW "nie jest odpowiedzialna z prawnego punktu widzenia ani za awarię systemu elektronicznego, ani za przebieg procedury wyłaniania podmiotu, który jest autorem tego systemu".
Autor: jl / Źródło: tvn24