- Opacznie mówi się o prywatyzacji szpitali, a nam chodzi o komercjalizację tych placówek - tłumaczyła w "Magazynie 24 Godziny" Julia Pitera (PO). Ale w tej kwestii opozycja jest nieprzejednana. - Zmiana zasad spowoduje, że szpitale będą kierowały się zyskiem, a nie dobrem pacjentów - uważa Adam Bielan z PiS.
Julia Pitera zapewniła, że nie będzie prywatyzacji szpitali w Polsce. Jak wyjaśniała, "prywatyzacja" nie jest komercjalizacją". - Dziką prywatyzację mamy w tej chwili, kiedy doprowadza się szpitale do upadłości poprzez wykup złych długów albo jakieś kombinacje lokalne - tłumaczyła minister. Jak mówiła, obecnie szpitale są kupowane przez prywatne osoby, które "czasami zamieniają te placówki w co innego, ale nie zawsze". Natomiast komercjalizacja - wyjaśniała minister - dotyczy sytuacji, gdy szpital zostaje przekształcony w spółkę, którą zarządza jednostka samorządu terytorialnego.
Zdaniem Pitery, obecnie problemem jest to, że obecnie nie można nikogo pociągnąc do odpowiedzialności za to, co się dzieje w szpitalach. Natomiast po komercjalizacji szpitali - byłoby to możliwe.
Posłanka PO uważa, że opozycja celowo wprowadza opinię publiczną w błąd. - Wydaje się, że będzie kolejny proces przeciw PiS, a jeden już w tej sprawie przegraliście - powiedziała w "Magazynie".
"Szpitale będą kierowały się zyskiem"
Wyjaśnienia Julii Pitery nie przekonały opozycji. Według Marka Borowskiego (SdPl), sprywatyzowanie wszystkich szpitali spowoduje, że te placówki będą się kierowały zyskiem. – Czyli będą wybierały i przebierały wśród chorych. Podobnie uważa Adam Bielan (PiS). - Szpital będzie mniej chętnie przyjmował przewlekle chorych, bo na tym nie zarobi - stwierdził.
Obaj posłowie zarzucili Platformie, że ukryła przed wyborcami, iż planuje prywatyzację szpitali. - Rząd przygotował ten projekt w tajemnicy - podkreślił Borowski. Według Bielana, PO postąpiła nieetycznie wobec Polaków.
Spór starał się łagodzić Janusz Piechociński (PSL). - Nie dyskutujmy w kategoriach czarne–białe, bo zapominamy o pacjencie - powiedział. Jak podkreślił, skoro dotychczasowy model funkcjonowania szpitali nie jest satysfakcjonujący, to trzeba go udoskonalić. Jak zapewnił, PSL będzie domagało się by prywatyzacja dotyczyła tylko oddziałów ogólnych, a nie specjalistycznych. - Jednocześnie musi być gwarantowana przez państwo sieć placówek publicznych - dodał.
Źródło: TVN24, Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24