PiS w środę zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o refundacji leków - poinformował poseł Bolesław Piecha. W odpowiedzi na tą informację rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb stwierdził, że w ocenie resortu ustawa nie narusza konstytucji. Ale jak dodał: "Tę kwestię oceni Trybunał".
Piecha powiedział, że PiS wnosi o stwierdzenie niekonstytucyjności całości ustawy refundacyjnej. - Podkreślamy, że narusza ona wiele artykułów konstytucji. Jest niezgodna z podstawowym artykułem mówiącym, że Polska jest państwem prawa, ponadto narusza swobodę gospodarczą - powiedział poseł PiS i były wiceminister zdrowia.
Podkreślamy, że narusza ona wiele artykułów konstytucji. Jest niezgodna z podstawowym artykułem mówiącym, że Polska jest państwem prawa, ponadto narusza swobodę gospodarczą Bolesław Piecha, poseł PiS i b. wiceminister zdrowia
Niezgodne z art. 2 konstytucji
We wniosku PiS uznaje przepisy ustawy - która wejdzie w życie 1 stycznia 2012 - za niezgodne z art. 2 konstytucji mówiącym, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej; art. 20, według którego społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej stanowi podstawę ustroju gospodarczego RP oraz art. 22, wedle którego ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.
Na początku grudnia ustawę refundacyjną do TK zaskarżył Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.
Ustawa refundacyjna
Zgodnie z ustawą refundacyjną, ceny i marże leków refundowanych będą stałe. Nie będzie można ich zmieniać. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę. MZ uważa, że ustawa refundacyjna zakończy "grę pacjentem" - chodzi o sytuacje, gdy pacjenci zachęcani przez koncerny farmaceutyczne niskimi cenami leków (do których dopłaca państwo), nabywają je bez potrzeby.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu