Polska 2050 Szymona Hołowni i grupa Renew Europe zorganizowali w sobotę Okrągły Stół na temat wody. Celem spotkania było wypracowanie rekomendacji dotyczących ochrony rzek i wód na poziomie unijnym oraz krajowym. - To jest rzecz, która powinna być na pierwszym planie wszystkich rozmów, jakie toczą się dzisiaj o mądrym planowaniu polityki - powiedział Szymon Hołownia.
22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Z tej okazji Renew Europe i Polska 2050 Szymona Hołowni zorganizowali w sobotę w Warszawie Okrągły Stół na temat wody z udziałem ekspertów, naukowców, działaczy organizacji społecznych i reprezentantów partii politycznych, którzy chcą wspólnie wypracować rekomendacje dotyczące ochrony rzek i wód na poziomie unijnym oraz krajowym. W Parlamencie Europejskim właśnie trwają prace nad zmianą przepisów trzech wodnych dyrektyw.
CZYTAJ TAKŻE: Światowy Dzień Wody 2023. Tylko w 10 państwach brak wody zagraża życiu 190 milionów dzieci
- Świat zacznie wychodzić z ery wojen o ropę, o węglowodory, a zacznie wchodzić w dramatyczną erę wojen i walk o wodę jako podstawowy zasób, który pozwala przeżyć ludzkości. Kwestia rozwiązania problemu wody to nie tylko kwestia bezpieczeństwa żywnościowego, ale także bezpieczeństwa narodowego. Wiemy, jak bardzo te sprawy były zaniedbywane przez lata. Teraz te koszmary wracają, one się reinkarnują - rozpoczął spotkanie Hołownia.
- To jest rzecz, która powinna być na pierwszym planie wszystkich rozmów, jakie toczą się dzisiaj o mądrym planowaniu polityki, rozwiązań dla przyszłych rządów, dla tych, którzy chcieliby w jakiś sposób brać odpowiedzialność za wspólne sprawy - dodał.
Hołownia: kwestia wody musi być uzgodniona ponadpartyjnie
- Wiemy doskonale do jakiej ruiny doprowadzono jakość wody w polskich rzekach, gdzie 99 procent tej wody jest złej jakości. Wiemy w jaki bezwzględny i niemądry sposób pozbyto się z Polski mokradeł, wszystkich tych miejsc zatrzymujących wodę, które (…) są niezbędne do właściwego obiegu wody w przyrodzie - mówił lider Polski 2050. Dodał, że "jesteśmy 250 dni, o ile dobrze liczymy, od tego, co stało się na Odrze i my do tej pory nie wiemy oficjalnie, dlaczego to się stało, co należy zrobić", bo sprawa "została zamieciona pod dywan, jak zeszła z pierwszych stron gazet".
- Dzisiaj jesteśmy tu po to, żeby do tego katalogu, który myśmy już wypracowali i położyli na stole, tych pięciu podstawowych kwestii, które są związane, czy chcą w jakiś sposób doprowadzić do tego, żeby woda w Polsce była i żebyśmy byli od tej strony bezpieczni, żebyśmy go potraktowali dzisiaj jako katalog otwarty, żeby stał się naszym wspólnym katalogiem po uzupełnieniu go przez głosy mądrych ludzi ze wszystkich stron sceny politycznej i pozarządowej - powiedział Hołownia.
Podkreślał, że "kwestia wody musi być uzgodniona ponadpartyjnie, musi być uzgodniona w perspektywie pokolenia, a nie kadencji". - Bez rozwiązania tej sprawy (...) nie ma żadnej polityki - dodał.
Thun: powinniśmy mobilizować społeczeństwo nie tylko polskie, ale i europejskie
Grupę Renew Europe reprezentowała europosłanka Polski 2050 Róża Thun, która wskazała, że głównym interesem jest, "aby polityka wodna i środowiskowa nabierała tempa". - Powinniśmy mobilizować społeczeństwo nie tylko polskie, ale i europejskie, żeby się tym zajmować. To nasza wielka odpowiedzialność - podkreśliła Thun.
Wśród postulatów Polski 2050 Szymona Hołowni w zakresie gospodarowania wodami, które przypomniano podczas Okrągłego Stołu, znalazły się m.in. skuteczna ochrona przed suszami i powodziami, tj. objęcie ochroną mokradeł, bagien i torfowisk oraz postawienie na małą retencję.
Wspomniano także o sprzeciwie wobec nielegalnych zrzutów ścieków poprzez wzmocnienie uprawnień Inspekcji Ochrony Środowiska i zwiększeniu kar dla "trucicieli". Kolejnym z postulatów jest inicjatywa "Rzeki dla ludzi, nie dla autostrad wodnych" - koniec z zabetonowywaniem polskich rzek i przywrócenie ich do stanu naturalnego, w każdym miejscu, gdzie jest to możliwe.
Polska 2050 zaznaczyła także, że katastrofa na Odrze nie może się powtórzyć. Dlatego należy wprowadzić nowoczesny system monitorowania jakości wód i ostrzegania przed przekroczeniem norm. Wzmocnić, według Polski 2050, należy bezpieczeństwo wodne Polski poprzez zreformowanie Wód Polskich tak, aby Państwo sprawnie dbało o jakość wód.
Źródło: TVN24, PAP