Olgierd Dziekoński został w czwartek sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Bronisław Komorowski powołał także na swoich doradców ds. samorządu profesorów: Michała Kuleszę, Jerzego Regulskiego i Pawła Swianiewicza oraz dr. Jarosława Nenemana. Doradcą do spraw historii i dziedzictwa narodowego został zaś były kontrkandydat Komorowskiego w wyborach prezydenckich - prof. Tomasz Nałęcz.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Komorowski podziękował swoim nowym doradcom za przyjęcie propozycji współpracy.
Nałęcz, który - jak twierdzi - swoją funkcję doradcy zaczął przed dziesięcioma dniami, tłumaczył, jakie ma obowiązki. - Zajmuję się szeroko pojętą polityką pamięci, czyli polityką dziedzictwa historycznego, dziedzictwa narodowego. A poza tym wykonuję różnego rodzaju polecenia pana prezydenta, takie najpoważniejsze, a zarazem najsmutniejsze. Będę reprezentował pana prezydenta na pogrzebie pana profesora Gerarda Labudy, którego pan prezydent odznaczył Orderem Orła Białego - powiedział Nałęcz na oficjalnych uroczystościach w Kancelarii Prezydenta.
Historyk, a nawet geograf
Nałęcz jest historykiem; w latach 1993-97 był posłem Unii Pracy. W 2001 roku dostał się do Sejmu z listy SLD-UP. Był przewodniczącym pierwszej sejmowej komisji śledczej, która badała aferę Rywina. W 2009 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat w Parlamencie Europejskim z listy Porozumienia dla Przyszłości, które skupiało PD, SdPl oraz Zielonych 2004. W grudniu ub. roku zadeklarował ubieganie się w 2010 r. o urząd prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej i SdPl, jednak w kwietniu wycofał się z udziału w wyborach. Przed drugą turą udzielił poparcia Komorowskiemu.
Olgierd Dziekoński, który ma koordynować zespół doradców prezydenta, był wiceministrem infrastruktury. Ma również doświadczenie samorządowe - w latach 1990-1994 oraz 1999-2000 pełnił funkcję wiceprezydenta Warszawy. W latach 2000-2001 był podsekretarzem stanu w resorcie rozwoju regionalnego. Jest absolwentem wydziału architektury na Politechnice Wrocławskiej.
Profesorowie Kulesza i Regulski to współtwórcy reform samorządowych, prof. Swianiewicz jest geografem, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, Neneman był wiceministrem finansów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP