Wniosek PO do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania nowelizacji ustawy o TK ma być gotowy w przyszłym tygodniu - poinformował w piątek były minister sprawiedliwości Borys Budka. PO chce, by Trybunał rozpatrzył go 3 grudnia wraz z wcześniejszym wnioskiem tej partii. Powstaje pytanie, kiedy Sejm będzie mógł wybrać po raz kolejny pięciu nowych sędziów TK.
Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą w piątek podpisał prezydent Andrzej Duda, zakłada ponowny wybór pięciu sędziów TK.
Tuż po czwartkowym głosowaniu nad nowelizacją w Sejmie szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział przygotowanie wniosku do TK o zbadanie jej zgodności z konstytucją. Nad wnioskiem pracują już wspólnie: były szef resortu sprawiedliwości Borys Budka i poseł Platformy Robert Kropiwnicki.
- Chcielibyśmy złożyć ten wniosek na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli wtorek, środa, czwartek - powiedział Budka.
Wniosek o zbadanie nowelizacji ustawy o TK złoży także Nowoczesna, co zapowiedział w piątek w Sejmie lider tego ugrupowania, Ryszard Petru.
- Postaramy się zebrać 50 podpisów pod naszym wnioskiem. Może być trudno, dlatego że - jak znam życie - ani Platforma, ani PiS tego wniosku nam nie poprą - dodał. Zaznaczył, że w takiej sytuacji Nowoczesna zwróci się do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie jej wniosku do TK.
Kiedy wybór nowych sędziów?
Będzie to drugi wniosek PO w sprawie TK - poprzedni Platforma złożyła w miniony wtorek. Dotyczy on zbadania, czy uchwalona jeszcze w czerwcu poprzednia nowelizacja ustawy o TK jest zgodna z konstytucją. To na jej mocy 8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału, jednak jak dotąd prezydent Andrzej Duda nie odebrał od nich ślubowania.
W czwartek wieczorem prezes TK Andrzej Rzepliński poinformował w telewizji publicznej, że Trybunał 3 grudnia rozpatrzy pierwszy wniosek Platformy. Budka powiedział w piątek, że jego klub zwróci się do Trybunału, by na tym samym posiedzeniu zajął się też drugą skargą - dotyczącą nowelizacji ustawy o TK.
Powstaje pytanie, kiedy Sejm będzie mógł wybrać po raz kolejny pięciu nowych sędziów TK. Zgodnie z najnowszymi zmianami, kandydatury na te stanowiska mogą być złożone w ciągu 7 dni od daty wejścia w życie ustawy - czyli od 4 grudnia.
7-dniowy termin na zgłaszanie kandydatów na pięciu sędziów TK przypadłby na okres po rozprawie Trybunału w sprawie skargi Platformy. Wydany wtedy wyrok TK może jeszcze bardziej skomplikować całą sprawę.
Nowelizacja wzbudza kontrowersje
Uchwalona w czwartek nowelizacja tworzy nowy termin (7 dni od jej wejścia w życie) na zgłoszenie kandydatur na stanowisko sędziów, których kadencja upływa w 2015 r.
Wprowadza ponadto kadencyjność na stanowiskach prezesa i wiceprezesa TK, którzy od teraz będą wybierani na trzy lata z możliwością ponownego powołania. Równocześnie przewiduje się, że obecny prezes Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat utracą swoje stanowiska po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Protest opozycji
Nowela budzi liczne kontrowersje. Podczas głosowania nad nią w Sejmie na znak protestu salę obrad opuścili posłowie: PO, PSL i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Zaproponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę poparł też klub Ruchu Kukiz'15.
W piątek Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do Dudy o niepodpisywanie nowelizacji.
"Wejście w życie ustawy zachwieje funkcjonowaniem najważniejszego organu władzy sądowniczej i może mieć bezpośrednio negatywny wpływ na poziom ochrony praw i wolności w Polsce" - napisano w wystąpieniu HFPC do prezydenta.
Autor: ts/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24