Nowa ambasada brytyjska w Warszawie

Aktualizacja:
 
Materiały inwestoraProjekt brytyjskiej ambasady

Ruszyła budowa nowej ambasady brytyjskiej w Warszawie. Budynek ma stanąć przy ulicy Kawalerii, w okolicach stadionu warszawskiej Legii. Nowa ambasada będzie trzykondygnacyjnym obiektem o kształcie prostopadłościanu. Całość ma być otoczona szklaną fasadą. Siedziba została zaprojektowana przez angielskie biuro Tony Fretton Architects. Budynek nowej ambasady ma zostać oddany do użytku latem 2009 roku.

Dotychczasowa siedziba przy al. Róż jest po pierwsze za ciasna, a po drugie budynek odzyskali spadkobiercy dawnych właścicieli. Początkowo nowa ambasada miała stanąć przy ul. Bagatela obok kancelarii premiera i Belwederu. Jednak po zamachu w listopadzie 2003 roku na konsul brytyjski w Stambule, ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zaostrzyło wymogi bezpieczeństwa i ostatecznie wybrano grunt przy ul. Kawalerii.

Kolejny nowoczesny budynek w centrum miasta

- Nowe budynki bardzo zmieniają charakter Warszawy, która jest nowoczesnym, otwartym miastem i takim powinna być, z jednej strony osadzonym w korzeniach, a z drugiej ciągle patrzącym w przyszłość - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz

Podczas uroczystości inauguracji budowy, która odbyła się w piątek, nuncjusz papieski abp Józef Kowalczyk poświęcił plac budowy. W uroczystości uczestniczyli także ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Ric Todd, wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały inwestora

Pozostałe wiadomości