Podpisana przez Bronisława Komorowskiego ustawa o ewidencji ludności, która przewiduje likwidację obowiązku meldunkowego, wejdzie w życie 1 sierpnia 2011 roku. Ale sam obowiązek meldunkowy zniknie dopiero od 1 stycznia 2014 roku.
Obecnie osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego i zgłosić to właściwemu organowi. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego oraz pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara ograniczenia wolności, grzywny lub nagany.
Po wejściu ustawy, w rejestrze PESEL nie będą gromadzone informacje dotyczące adresów, kraju zamieszkania oraz danych dotyczących wjazdu na teren Polski oraz wyjazdu poza granice naszego kraju.
Zgodnie z nowymi przepisami, rejestr PESEL pozostanie podstawowym narzędziem systemu ewidencji ludności; zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców oraz rejestry zamieszkania cudzoziemców. Ustawa przewiduje, że dane będą udostępniane jedynie z rejestru PESEL.
Łatwiej już teraz
Ponadto do czasu całkowitego zniesienia obowiązku meldunkowego ustawa wprowadza znaczne uproszczenia w tej kwestii. Przewiduje, że obywatel dokonując zameldowania w urzędzie, będzie mógł jednocześnie złożyć dokumenty dotyczące wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania. Do tej pory musiał najpierw wymeldować się w miejscu dotychczasowego zamieszkania i dopiero potem zameldować się w nowym miejscu pobytu. Wymagało to więc dwukrotnej wizyty w urzędach.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24