Nadchodzi gazowy rozejm?

Aktualizacja:
"Nie potępiajmy Rosji w konflikcie gazowym"
"Nie potępiajmy Rosji w konflikcie gazowym"
TVN24, EPA
"Nie potępiajmy Rosji w konflikcie gazowym"TVN24, EPA

Czwartkowe wizyty prezesów Gazpromu i Naftohazu mogą zakończyć trwający od tygodnia kryzys gazowy. Mogą, ale nie muszą. Na taki scenariusz musi być przygotowana Polska, która ma do wynegocjowania nowy kontrakt z Gazpromem. W tej chwili płacimy za gaz więcej niż Niemcy i Ukraina.

Szansa na zażegnanie konfliktu Rosji z Ukrainą może przyjść jeszcze w czwartek. W Brukseli z urzędnikami Komisji Europejskiej i czeskiego rządu spotkają się prezesi Gazpromu i Naftogazu. Z zapewnień obojga premierów — Władimira Putina i Julii Tymoszenko — wynika, że szefowie skonfliktowanych koncernów państwowych przyjadą wyposażeni we wszelkie pełnomocnictwa do zawarcia porozumienia.

Według medialnych doniesień, Bruksela stawia Rosji i Ukrainie ultimatum: dziś gaz musi popłynąć.

Co robić, jeśli tak się nie stanie?

Polscy ministrowie Radosław Sikorski i Waldemar Pawlak proponują wysłanie na wschód obserwatorów, którzy relacjonowaliby warunki przesyłania gazu z Rosji przez Ukrainę. Poza tym jednak, w deklaracjach czysto politycznych, są niezwykle ostrożni.

Sikorski przede wszystkim nie chciał przesądzać, kto jest winny gazowego konfliktu. - Wstrzemięźliwość to dobra cnota - podkreślił.

Nord Stream

- Powinniśmy się zastanowić, jak wyjść z tego klinczu. Polska prowadzi w tej sprawie intensywny dialog. Rozmawiałem z wicepremierem Ukrainy, a także ministrami spraw zagranicznych Rosji oraz Niemiec, czyli ważnymi graczami w tej sprawie. I już mamy szereg pozytywnych sygnałów: Władimir Putin zadeklarował, a potwierdził przewodniczący Komisji Europejskiej, że jeśli w region, gdzie są węzły gazowe, zostaną wysłani obserwatorzy, to gaz popłynie (ale dla Europy, a nie dla Ukrainy – red.) – powiedział Sikorski.

Jednocześnie jednak Putin odsłonił inne karty tej rozgrywki. A mianowicie, że wyjściem z impasu mogłoby być skorzystanie z konkurencyjnego Gazociągu Północnego. - Nasi europejscy partnerzy rozumieją teraz, że ten projekt jest konieczny i powinien być szybko rozpoczęty - powiedział rosyjski premier na spotkaniu z byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem, prywatnie swoim przyjacielem, a oficjalnie szefem rady nadzorczej Gazociągu Północnego. Projekt budowy Nord Streamu realizuje rosyjski koncern Gazprom, niemieckie spółki EON i Basf, a także holenderska Gasunie.

Kluczem kontrakt

O rozwagę w polskiej ocenie sytuacji apeluje również były premier Jerzy Buzek. - Moja sympatia jest po stronie Ukrainy, ale w jej konflikcie gazowym z Rosją musimy zachować obiektywizm. Mamy do wynegocjowania kontrakt z Gazpromem – przypomniał w „Kropce nad i” TVN24.

- Rosji sypie się budżet, więc drakońsko podwyższa cenę za gaz dla Ukrainy. Ta awantura ma miejsce nie po raz pierwszy. Jednak musimy bardzo starannie rozważyć, kto ponosi większą odpowiedzialność, choć wszystko wskazuje, że to Ukraina ma mniej do ukrycia – ocenił Buzek. Jednak, jego zdaniem, prezydent „poszedł za daleko ze sformułowaniem, że musimy stać po stronie Ukrainy”, bo niedługo musimy negocjować nowy kontrakt gazowy z Gazpromem i „nie możemy się niezręcznie zachowywać”.

Zgodził się z tym Józef Oleksy. – Zupełnie jak w Gruzji: padły strzały i prezydent już wie, że to Rosjanie. To są niezręczności, które psują atmosferę. Gdy zbyt pospiesznie się wyrokuje, rodzi to uzasadniony niesmak. A trzeba pamiętać, że za gaz płacimy drożej niż Niemcy i Ukraina – przypomniał.

Kto winien?

Politycy przy okazji kryzysu nie omieszkują także wytknąć, kto ich zdaniem mu - przynajmniej z polskiej perspektywy- zawinił.

Zdaniem byłego wiceministra gospodarki w rządzie PiS Piotra Naimskiego, problemy z gazem spowodowane przez rosyjsko-ukraińskie spory to efekt braku dywersyfikacji jego dostaw. Według niego, najbliżej uniezależnienia się od Rosji był rząd Jerzego Buzka, który podpisał umowę z Norwegami i chciał budować gazoport w Świnoujściu, ale kolejny rząd SLD ten projekt utrącił. - W 2001 rząd Millera zaniechał kontraktu podpisanego z Norwegami. Chodziło o przesłanie papierów zatwierdzających kontrakt do Oslo, a wy nie zrobiliście tego – stwierdził.

Piłeczkę odbił polityk Sojuszu, Tadeusz Iwiński. - Buzek zapomniał o tym, że sam powiedział na posiedzeniu swojego rządu: zostawiamy ten pasztet naszym następcom. To był kontrakt trudny do realizacji, a porozumienie z Norwegami było nierówne dla Polski. Rząd SLD uratował nas przed płaceniem 10 mld dolarów za friko - za gaz, którego nie możemy wykorzystać – argumentował w "Magazynie 24 godziny".

Źródło: TVN24, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, EPA

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24