Od nowego roku za nabywanie sprzętu i uzbrojenia dla wojska ma odpowiadać nowy podmiot - Inspektorat Uzbrojenia. Jak ocenia wiceszef MON Marcin Idzik, odpowiedzialny za uzbrojenie i modernizację armii, umożliwi to kompleksowe podejście do zakupów wyposażenia dla wojska i przyniesie korzyści finansowe.
- Naszym zamysłem jest, by wszystkie rodzaje sił zbrojnych - Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Wojska Specjalne - dokonywały zakupów sprzętu i uzbrojenia poprzez jeden wyspecjalizowany Inspektorat. Jesteśmy zdeterminowani, by rozpoczął on działanie z początkiem 2011 roku - zapowiedział wiceminister obrony narodowej.
Nowa instytucja - jak przewiduje minister Idzik - wypracuje jednolity mechanizm kupowania nowego sprzętu i uzbrojenia dla naszego wojska. Dzięki centralizacji zakupów pieniądze podatników mają być lepiej wydawane. Resort przekonuje, że ponieważ nie będzie podziału na zakupy centralne i decentralne jak to ma miejsce teraz, nie będzie też sporych "narzutów" cenowych ze strony producentów.
Oprócz smarów, części zamiennych czy mundurów wszystko będzie kupowała nowa instytucja.
Departamenty, Fundusze i Inspektoraty jak w NATO
Będzie to druga próba stworzenia tego typu instytucji, wcześniej minister Bogdan Klich obiecywał, że z dniem 1 stycznia tego roku ruszy Agencja Uzbrojenia. Niestety plany legły w gruzach.
Inspektorat Uzbrojenia będzie stworzony na bazie obecnego Departametu Zaopatrywania Sił Zbrojnych. Będzie nim zarządzał Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych zajmujący się logistyką w armii, a gdy minie czas jego wykorzystywania, Agencja Mienia Wojskowego zajmie się sprzedażą. Pieniądze uzyskane tą drogą będą przekazywane, tak jak obecnie, na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Stamtąd mają trafiać do Inspektoratu Uzbrojenia.
Jak zaznaczył wiceminister, nie można wykluczyć, że w przyszłości powstanie jeden podmiot, który będzie odpowiedzialny za kupowanie, eksploatację i sprzedaż wojskowego sprzętu i uzbrojenia.
W przyszłym roku MON planuje kontynuować kilka z 14 programów operacyjnych na zakup sprzętu i uzbrojenia. W sumie na te programy resort wyda ponad 30 miliardów złotych do 2018 roku.
Podobne procedury obowiązują w innych krajach NATO. Wysepcjalizowaną w zakupach dla wojska agencję mają Francuzi, Niemcy czy Brytyjczycy.
Źródło: PAP, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: PKW