Polityczna zmiana warty w resortach. Nowo mianowani ministrowie z Pałacu Prezydenckiego rozjechali się już do swoich resortów. Nie wszędzie do gabinetów wprowadzili ich poprzednicy.
Premiera Donalda Tuska w imieniu ustępującego szefa rządu przywitał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów były wicepremier Przemysław Gosiewski. Liderowi PO życzył powodzenia, przypominając że przejmuje rządy w czasie ogromnego wzrostu gospodarczego. Jarosława Kaczyńskiego w kancelarii nie było (rzecznik rządu tłumaczył nieobecność byłego szefa rządu zaplanowanym wcześniej wyjazdem), ale dla nowego premiera zostawił list z gratulacjami.
Obowiązki ministra spraw zagranicznych przejął już Radosław Sikorski. Jako nowy szef resortu zapowiedział zmianę stylu prowadzenia polityki zagranicznej. - Chciałbym, aby Europa doceniła nowy styl polskiej polityki zagranicznej, który zamierzam wprowadzić - powiedział.
Sikorskiego nie wprowadzała dotychczasowa szefowa MSZ Anna Fotyga, lecz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.
Sikorski poinformował też, że jeszcze dziś spotka się z prof. Władysławem Bartoszewskim. - Profesor będzie moim pierwszym gościem w tym gmachu - zaznaczył. Jak dodał, razem będą rozmawiać z premierem Donaldem Tuskiem. - To bardzo dobry omen na początek mojej pracy - podkreślił.
Nowy szef MSZ, zaznaczył też, że jest do dyspozycji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, "kiedy tylko zajdzie potrzeba".
Dotychczasowy szef MSWiA Władysław Stasiak przekazał swoje obowiązki nowo mianowanemu wicepremierowi i ministrowi SWiA Grzegorzowi Schetynie. Jak podkreślił Stasiak, resort MSWiA "jest trudny i jest na pewno dużym wyzwaniem". Schetyna zapewnił, że będzie kontynuował "dobre pomysły", które wprowadzał do MSWiA minister Stasiak. Dodał, że "chciałby, aby w każdym resorcie przekazywanie obowiązków przebiegało w taki sam sposób. Stasiak podarował Schetynie wieczne pióro - jak powiedział - do podpisywania dobrych decyzji.
Z wielką pompą odbyło się przejęcie władzy w Ministerstwie Obrony Narodowej. W towarzystwie ustępującego ministra Aleksandra Szczygły, nowy szef MON Bogdan Klich przywitał się z wojskiem i ucałował sztandar.
W gabinecie ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego urzęduje już prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Pytany o swój priorytet na nowym urzędzie zapowiedział oddzielenie prokuratury od ministerstwa sprawiedliwości.
Na Ćwiąkalskiego nie czekał w ministerstwie Zbigniew Ziobro. Nowego szefa resortu witał dyrektor generalny ministerstwa sprawiedliwości Tomasz Buława. Według Piotra Matczuka z biura informacji, Ziobro jeszcze w piątek rano był w ministerstwie. - To chyba nie przeszkodzi w rozpoczęciu normalnej pracy, prawda? Ja naprawdę nie przywiązuję wagi do aż takich szczegółów - skomentował Ćwiąkalski.
Nowy minister skarbu państwa Aleksander Grad, obejmując resort zapowiedział, że planowane na przyszły rok przychody z prywatyzacji - 2,3 mld zł i wpływy z dywidendy - 2 mld zł, to absolutne minimum. Dodał, że w ciągu najbliższych tygodni będzie przygotowany czteroletni program prywatyzacji, zgodnie z ustaleniami z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. Więcej spółek niż dotychczas będzie kierowanych na giełdę.
Grad dodał, że chce, aby prywatyzacja była bardziej przejrzysta. Zapowiedział jawność umów prywatyzacyjnych.
Obowiązki ministra kultury i dziedzictwa narodowego przejął już Bogdan Zdrojewski. Odchodzący minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski podkreślił, że jest zaszczycony, że może przekazać swoją misję "świetnemu parlamentarzyście, pierwszemu prezydentowi Wrocławia w wolnej Polsce i jednemu z najlepszych polskich samorządowców". Minister Zdrojewski powiedział, że uznaje przerwany w połowie dorobek odchodzącego ministra kultury za "wart kontynuowania". - Będę to czynić - zapewnił. Zdrojewski ocenił, że resortowi kultury potrzeba bardziej ewolucji niż rewolucji.
Barbarze Kudryckiej obowiązki ministra nauki i szkolnictwa wyższego oficjalnie przekazał były minister Michał Seweryński. Na krótkim spotkaniu z dyrektorami poszczególnych departamentów Kudrycka powiedziała, że według niej ustępujący minister zrobił wiele dobrego dla resortu nauki. Spotkanie było zamknięte dla prasy.
Nowa minister edukacji narodowej Katarzyna Hall została powitana przez pracowników resortu, którzy zaprowadzili ją do gabinetu ministerialnego.
Obowiązki ministra sportu przejął Mirosław Drzewiecki. W swoim resorcie spotkał z bardzo miłym przyjęciem. Podczas spotkania ze swoją poprzedniczką Elżbietą Jakubiak, dostał bilet na sobotnie spotkanie Polska - Belgia.
Źródło: tvn24