Nie Dimitrij Miedwiediew, a minister edukacji Andriej Fursenko przyjedzie na zaproszenie Lecha Kaczyńskiego na uroczystości w 65. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Prezydent Rosji w specjalnym liście tłumaczy, że przybycie uniemożliwiły mu wcześniej zaplanowane obowiązki państwowe.
Jak podaje oficjalna strona prezydenta RP, Lech Kaczyński otrzymał osobisty list od Dimitrija Miedwiediewa. Rosyjski przywódca do polskiego napisał, iż jest zaszczycony zaproszeniem. Zaznacza też, że 65. rocznica wyzwolenia Auschwitz jednoczy narody rosyjski i polski, także ku pokojowej przyszłości. Mimo to zaproszony przez Kaczyńskiego Miedwiediew na obchody nie przyjedzie ze względu na "dawno zaplanowane obowiązki".
Uroczystości związane z 65. rocznicą wyzwolenia Auschwitz organizuje rada pod przewodnictwem prof. Władysława Bartoszewskiego. To przez nią na tę uroczystość został zaproszony prezydent Lech Kaczyński. Dopiero po otrzymaniu własnego zaproszenia mógł on zaprosić kolejnych gości - tłumaczy Kancelaria Prezydenta. Dlatego zaproszenie do Miedwiediewa wysłano dopiero w grudniu.
Uroczystości rocznicowe
Międzynarodowe uroczystości zaplanowano na 27 stycznia. Prezydent Lech Kaczyński obejmie nad nimi patronat honorowy. Obecność Miedwiediewa miałaby upamiętnić rosyjskie ofiary zgładzone w obozie Auschwitz Birkenau jak również radzieckich żołnierzy, którzy przyczynili się do jego wyzwolenia. Zaproszenie wystosowane przez Kaczyńskiego do Miedwiediewa to taki "gest symboliczny" - powiedział prezydencki minister Mariusz Handzik.
Główne uroczystości mają odbyć się w specjalnym namiocie ustawionym na terenie byłego obozu, tuż przy budynku tzw. sauny. Tam podczas wojny Niemcy rejestrowali więźniów przywiezionych do obozu. Krótkie wystąpienia wygłoszą dwaj byli więźniowie - Polak i Żyd, członkowie Rady Oświęcimskiej. Pod pomnikiem ofiar obozu zostanie oddany hołd zgładzonym w obozie.
Konferencja edukacyjna
W ramach uroczystości zaplanowano konferencję edukacyjną z udziałem ministrów z krajów Unii Europejskiej. Odprawiona zostanie także msza święta w kościele Miłosierdzia Bożego niedaleko Auschwitz I.
Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, a Auschwitz Birkenau - dwa lata później. Był on przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Zgładzono w nim co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców radzieckich a także przedstawicieli innych narodów.
Auschwitz wyzwolony został 27 stycznia 1945 roku przez żołnierzy 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. W walkach o wyzwolenie zginęło ponad 200. żołnierzy radzieckich.
27 stycznia przypada ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.
Źródło: PAP, lex.pl