ORP "Orkan" i "Czajka" w Gdyni i ORP "Lublin" w Świnoujściu - te okręty, specjalnie z okazji 92. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP, zacumowały w portach i można je zwiedzać. Z tego samego powodu w internecie można zapoznać się z fragmentami pamiętników pierwszego dowódcy Marynarki Wojennej.
W sobotę i niedzielę przy gdyńskim Skwerze Kościuszki cumuje okręt rakietowy ORP "Orkan" oraz niszczyciel min ORP "Czajka". Można je zwiedzać w godz. 10-16.
Z kolei w Świnoujściu w sobotę, na Wybrzeżu Władysława IV, udostępniony został dla zwiedzających okręt transportowo-minowy ORP "Lublin".
Pamiętają o poległych
W niedzielę na okrętach MW zostanie podniesienia wielka gala banderowa. Tradycyjnie w gdyńskim oraz świnoujskim kościele garnizonowym zostanie odprawiona msza w intencji Marynarki.
W Gdyni w niedzielę odbędą się uroczystości upamiętniające poległych marynarzy. Będą one miały miejsce przy Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki oraz na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu.
Oddadzą hołd ofierze katastrofy
Marynarze oddadzą też cześć byłemu dowódcy MW, admirałowi floty Andrzejowi Karwecie, który zginął 10 kwietnia br. w katastrofie smoleńskiej.
W niedzielę na frontonie budynku Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni zostanie odsłonięta płyta upamiętniająca dowódcę, a na Cmentarzu MW nastąpi odsłonięcie obelisku w formie pękniętej kamiennej płyty.
Pamiętniki komandora
Z okazji jubileuszu MW udostępniła na swojej stronie internetowej skany kilku stron pamiętnika pierwszego dowódcy Marynarki Wojennej komandora Bogumiła Nowotnego (pamiętnik ten przekazała marynarzom rodzina komandora).
Wśród zamieszczonych materiałów znalazł się m.in. krótki opis momentu, w którym Nowotny odebrał dekret Piłsudskiego z rozkazem utworzenia Marynarki Wojennej (28 listopada 1918 roku).
80 jednostek polskiej floty
Jak poinformował rzecznik MW, Bartosz Zajda, obecnie flota polska dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz czterdziestoma samolotami i śmigłowcami. Główne siły MW to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, pięć okrętów podwodnych, pięć okrętów rakietowych, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. W MW służy ok. 9 tysięcy marynarzy.
Każdego roku MW uczestniczy w kilkudziesięciu ćwiczeniach i operacjach NATO na różnych akwenach. Od początku tego roku na czele elitarnego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (tzw. Tarcza Przeciwminowa) stoi polski okręt ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki", a dowódcą Zespołu jest polski oficer kmdr por. Krzysztof Rybak. Obecnie na wodach Morza Śródziemnego operuje też polski okręt podwodny ORP "Bielik", który uczestniczy w misji antyterrorystycznej NATO - "Active Endeavour".
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marynarka Wojenna