Ławrow z Tuskiem "w rzeczowej atmosferze"

Aktualizacja:
"Generałowie powinni lepiej ważyć słowa"
"Generałowie powinni lepiej ważyć słowa"
TVN24
"Generałowie powinni lepiej ważyć słowa"TVN24

Premier Donald Tusk spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. - Rozmowa odbyła się w rzeczowej, konstruktywnej atmosferze - zapewniał po spotkaniu minister w kancelarii premiera Sławomir Nowak. Wcześniej Ławrow rozmawiał z Radosławem Sikorskim. - Polska i Rosja są otwarte na dialog nawet w okresie większych napięć międzynarodowych - oświadczył szef polskiego MSZ po spotkaniu z Ławrowem. - Będziemy zacieśniać współpracę. Nie oznacza to, że nie mamy rozbieżności – wtórował Ławrow.

Tuż po godz. 15 Siergiej Ławrow przyjechał do kancelarii premiera. Po oficjalnym powitaniu premier z ministrem spraw zagranicznych Rosji udali się na rozmowę. Nie było żadnego wspólnego wystąpienia.

Do dziennikarzy wyszedł minister w kancelarii premiera Sławomir Nowak: - Premier podtrzymał dezaprobatę dla konfliktu na Kaukazie i wyraził poparcie dla jedności terytorialnej Gruzji oraz planu UE wobec konfliktu z Rosją – powiedział Nowak. Dodał, że obie strony pozostały przy swoim zdaniu w tych kwestiach. Nowak zaznaczył, że politycy rozmawiali też o odblokowaniu Cieśniny Pilawskiej na Mierzei Wislanej. - Jest szansa, że żegluga na zalewie może wrócić do końca tego roku - mówił minister.

Sławomir Nowak (PO)
Sławomir Nowak (PO)TVN24

Rosjanie gotowi do rozmów ws. tarczy

Tematem rozmów był też gazociąg północny i tarcza antyrakietowa. - Obie strony zgodziły się, że tarczy nie można traktować jako elementu nowego wyścigu zbrojeń. Rosjanie zostają przy swoim stanowisku, ale są gotowi do rozmów choćby o inspekcjach wojskowych dotyczących elementów tarczy - podkreślił minister.

Tusk i Ławrow rozmawiali też o tzw. komisji ds. trudnych. - Ta komisja ma szansę odblokować sprawę katyńską po raz pierwszy od wielu lat. Bez dialogu z Rosją nie da się wyjaśnić do końca kwestii katynskich - mówił Nowak.

W miłej atmosferze

Przed wizytą w kancelarii premiera Ławrow rozmawiał z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. Konferencja po spotkaniu przebiegła w miłej i dość łagodnej atmosferze. Nie było ani niespodzianek, ani przełomowych oświadczeń. Z ilości czasu poświęconej konkretnym sprawom w oświadczeniach obu ministrów można było odnieść wrażenie, że Sikorski z Ławrowem rozmawiali głównie o polsko-rosyjskiej współpracy... kulturalnej. Szef rosyjskiej dyplomacji podziękował za festiwal rosyjskiej piosenki oraz rosyjskiego filmu w Polsce i wspomniał sezon kultury polskiej w Moskwie. - To ważne, bo zbliża nasze narody - stwierdził.

Oba nasze kraje są otwarte na dialog, na prowadzenie dyplomacji, nawet w takim okresie większych napięć międzynarodowych Radosław Sikorski

W uprzejmościach prześcigał się też szef polskiej dyplomacji. Podkreślił, że jest bardzo zadowolony, iż wizyta ministra Ławrowa odbyła się w zaplanowanym z góry terminie. - Myślę, że to jest dowód na to, iż oba nasze kraje są otwarte na dialog, na prowadzenie dyplomacji, nawet w takim okresie większych napięć międzynarodowych – stwierdził.

Sikorski: generałowie powinni bardziej ważyć słowa

Zgrzytem w tej miłej atmosferze była jednak reakcja Sikorskiego na pytanie o wypowiedzi rosyjskich generałów na temat instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji, generał Anatolij Nogowicyn ostrzegł, że taki obiekt zawsze jest wśród celów niszczonych w pierwszej kolejności.

Nie dostrzegamy żadnych zagrożeń dla Federacji Rosyjskiej ze strony polskiej, ale nie możemy ignorować tego faktu, że elementy tarczy są integralną częścią strategicznego systemu Stanów Zjednoczonych Siergiej Ławrow

- Rozmawiałem z ministrem Ławrowem również o tym, że generałowie powinni bardziej ważyć słowa, żeby niepotrzebnie nie straszyć Europy - stwierdził szef polskiej dyplomacji. Jak dodał, ma nadzieję, że rosyjskie obawy dotyczące tarczy z czasem ustąpią.

Lepiej rozumiemy stanowisko Rosji

- Polska będzie budować zaufanie, będzie procedowała w sposób przewidywalny i transparentny. Z rozmów, jakie przeprowadziłem z obydwoma kandydatami na prezydenta Stanów Zjednoczonych wynika, że zarówno Barack Obama, jak i John McCain uzależniają realizację budowy tarczy w Europie od zapewniania, że nie jest ona wymierzona w Rosję - przekonywał Sikorski.

Rozmawiałem z ministrem Ławrowem również o tym, że generałowie powinni bardziej ważyć słowa, żeby niepotrzebnie nie straszyć Europy Radosław Sikorski

Według ministra, rozmowy były owocne oraz pomogły mu "lepiej zrozumieć stanowisko Rosji”. - Tym samym Polska będzie mogła, tak jak do tej pory, w sposób kompetentny i przewidywalny współkształtować politykę Unii i Sojuszu Północnoatlantyckiego wobec Rosji – stwierdził. - Ale chcemy to robić w sposób zrównoważony i na bazie dobrego poznania intencji i poglądów Federacji Rosyjskiej – dodał.

Ławrow: Polska nam nie zagraża

Ławrow zdania jednak nie zmienił. - Nie dostrzegamy żadnych zagrożeń dla Federacji Rosyjskiej ze strony polskiej, ale nie możemy ignorować tego faktu, że elementy tarczy są integralną częścią strategicznego systemu Stanów Zjednoczonych - oświadczył.

Jak zaznaczył, sprawa ta przez dłuższy czas była regulowana porozumieniami między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi i na tym się opierał parytet w systemie zbrojeń, ale USA dosyć dawno wypowiedziały tę umowę. - USA w tej chwili opracowują projekt błyskawicznego globalnego uderzenia i jest to poważne zagrożenie dla koncepcji parytetu, która obowiązywała wcześniej. Oczywiste jest, że w tej sytuacji rosyjscy wojskowi muszą podejmować środki w celu zabezpieczenia kraju - mówił rosyjski dyplomata.

Ławrow: Polska nam nie zagraża
Ławrow: Polska nam nie zagrażaTVN24

- Rosja nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie umieszczenia na terenie Europy Wschodniej elementów trzeciego rejonu pozycyjnego Stanów Zjednoczonych - podkreślił Ławrow. Jak dodał, znów szczerze przedstawił swoje stanowisko zakładające, że "oprócz rosyjskich arsenałów strategicznych te instalacje długo jeszcze nie będą miały swojego celu".

"Nie można na siłę wciągać do NATO"

Ławrow dodał jednak, że strona polska próbuje zrozumieć rosyjskie zaniepokojenie związane z planami rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. - Doceniamy to, co powiedział minister Sikorski o tym, że mają się odbyć konsultacje poświęcone budowie środków zaufania i transparencji - powiedział szef rosyjskiego MSZ. Zaznaczył też, że Rosja będzie czekać na "konkretne propozycje" w tej sprawie.

Jest szkodliwe, żeby sztucznie, na siłę wciągać jakikolwiek kraj do NATO. Wszystkie problemy można rozwiązywać bez mechanicznego rozszerzania bloku, tym bardziej bez przybliżania infrastruktury do granic Rosji Siergiej Ławrow

Szef rosyjskiego MSZ nie pozostawił złudzeń, że Rosja nie zrezygnuje z niepodległych Abchazji i Osetii Południowej. Wypowiedział się też przeciw rozszerzaniu NATO i UE - w domyśle o Gruzję i Ukrainę. - Uważamy, że nie ma ku temu żadnych przyczyn. Podobne działania zakłócają bezpieczeństwo europejskie - twierdzi Ławrow.

Jak dodał, tym bardziej jest szkodliwe, żeby "wciągać sztucznie, na siłę jakikolwiek kraj do NATO". - Wszystkie problemy można rozwiązywać bez mechanicznego rozszerzania bloku, tym bardziej bez przybliżania infrastruktury do granic Rosji - podkreślił.

Ławrow o zamiarach Rosji
Ławrow o zamiarach RosjiTVN24

Małe konkrety

- Zgadzam się z panem ministrem, że żaden kraj nie powinien być sztucznie ani na siłę wciągany do NATO, bo jesteśmy sojuszem wolnych krajów. Tylko jeśli te kraje sobie tego życzą, mogą być kandydatami - odparł Sikorski. Polski minister podkreślił jednocześnie, że Polska uważa, iż członkostwo w NATO "ma wpływ tonujący i stabilizujący na relacje między państwami".

Minister zapewnił też, że podczas spotkania ustalono „szereg konkretów”. Jest wśród nich zapowiedź, że Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego będzie się nadal spotykało, a w październiku spotka się Komisja do spraw trudnych. Osiągnięto też postęp w kwestii żeglugi na Zalewie Wiślanym oraz rozwiązania dotyczące małego ruchu granicznego. - Bardzo nas cieszy wzrastający handel miedzy Polską a Rosją, będziemy wspierali interesy między polskim i rosyjskim biznesem - zapowiedział Sikorski.

ROSJA PROPONUJE REALPOLITIK - CZYTAJ WIĘCEJ

kaw/iga

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pojedynek wyrównany, wynik trudny do przewidzenia. Donald Trump walczy o to, by ponownie rządzić jednym z najważniejszych krajów świata. Czego można się po nim spodziewać? Niektórzy twierdzą, że być może najgorsze jest to, że nie wiadomo. Warto jednak przyjrzeć się temu, co mówi i obiecuje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Źródło:
TVN24

Zarówno Donald Trump, jak i Kamala Harris na finiszu kampanii zapowiadają zwycięstwo. O tym, kto ostatecznie wygra ten wyjątkowo zacięty wyścig zdecydują Amerykanie. Na ich werdykt Donald Trump oczekiwał będzie w Palm Beach na Florydzie, a Kamala Harris na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, swojej macierzystej uczelni. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Amerykanie wybierają prezydenta. Komisja śledcza do spraw inwigilacji systemem Pegasus złożyła wniosek o doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Z kolei Paweł S. dowie się we wtorek, czy jego areszt zostanie utrzymany. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 listopada.

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Źródło:
PAP, TVN24

Minister budownictwa, transportu i infrastruktury Serbii Goran Vesić zapowiada, że poda się do dymisji w związku z tragedią na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie. Z kolei prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie swojej dymisji.

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Źródło:
PAP

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN