"Ktoś musi być pierwszy"

Aktualizacja:
Kropka nad i 15.09
Kropka nad i 15.09
TVN24/PAP (Radek Pietruszka)
Kropka nad i 15.09TVN24/PAP (Radek Pietruszka)

- Ktoś kto nie widzi potrzeby przymusowego leczenia pedofilów nie ma podstawowych kwalifikacji moralnych - tłumaczył w "Kropce nad i" TVN24 premier Donald Tusk. - Chcę ustalić w Polsce wzorowy, to jest najbardziej rygorystyczny zapis karania zbrodniarzy gwałcących dzieci - dodał szef polskiego rządu i zapowiedział utworzenie nowej placówki, która ma leczyć pedofilów.

Wstępne konsultacje

Tusk przyznał w programie, że jest już po wstępnych konsultacjach legislacyjnych i w ciągu kilkunastu dni "gotowa będzie zmiana prawa".

Jego zdaniem zaostrzenie przepisów nie będzie wymagało zmian w konstytucji. - Można leczyć przymusowo alkoholików, można leczyć narkomanów. Sąd będzie zobowiązany wysyłać także zwyrodnialców na przymusowe leczenie - tłumaczył Donald Tusk. Jego zdaniem chemiczna kastracja nie jest karą cielesną. Na stwierdzenie, że nie ma w Europie kraju, który stosuje kary cielesne, odparł - Ktoś musi być pierwszy - i dodał - Nie konstytucjonaliści i dziennikarze, a biegli i lekarze będą decydować kto kwalifikuje się do leczenia - tłumaczył premier.

"Nie jestem populistą"

Premier wyjaśnił także, że chemicznej kastracji będą poddani tylko pedofile, którzy dokonali przestępstwa na nieletnim. Pytany, czy nie napotka sprzeciwu ze strony ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego odparł: - Myślę, że minister się zgodzi. Mam wpływ na swoich ministrów - przekonywał Tusk.

Szef rządu ustosunkował się także do zarzutu o populizm i łamanie praw człowieka. - Nie jestem populistą. Większość społeczeństwa chce przywrócenia kary śmierci, a ja jestem od tego daleki. A co do zbrodniarza, który zgwałcił swoją córkę, nie potrafię zmienić zdania. Jego zachowanie jest nieludzkie - tłumaczył premier.

"Chcę mieć w rządzie bat"

Donald Tusk ustosunkował się także do głośnego w ostatnich dniach konfliktu między posłem PSL Eugeniuszem Kłopotkiem, a Julią Piterą. - Julia Pitera ma trudne zadanie. Jej obowiązkiem jest podnosić głos, za każdym razem gdy coś zagraża etycznemu sprawowaniu władzy - mówił premier - Na dobrą sprawę mogłaby codziennie alarmować opinię publiczną podniesionym głosem. Życie polityczne w Polsce wciąż nie jest wolne od kumoterstwa czy nepotyzmu - ocenił szef rządu i dodał. - Chcę mieć w rządzie polityka, który będzie batem na nas wszystkich

Pitera ma trudne zadanie - tłumaczył Tusk
Pitera ma trudne zadanie - tłumaczył TuskTVN24

Tusk był pytany też, dlaczego Pitera nie "podnosi głosu" w sprawie ostatnich informacji prasowych, że dyrektorem budowanego w Gdańsku Muzeum Westerplatte ma zostać 29-letni radny z Gdańska Maciej Krupa, były szef biura poselskiego Sławomira Nowaka (Nowak jest obecnie szefem gabinetu politycznego premiera).

Szef rządu zapewnił, że "sprawa Westerplatte znajdzie swój dobry finał, na pewno merytoryczny".

JULIA PITERA O POŚLE KŁOPOTKU - Czytaj więcej

POSEŁ KŁOPOTEK ODPOWIADA - Czytaj więcej

"Nie planuję wcześniejszych wyborów"

Jego zdaniem, podobne sytuacje nie zagrażają przyszłości koalicji. - Mówienie, że koalicja nie dotrwa do końca jest w interesie opozycji. Nie każda koalicja musi ulegać autodestrukcji, jakby życzyli sobie jej oponenci.

Tusk pytany, czy dąży do wcześniejszych wyborów parlamentarnych powiedział, że to opozycja zgodnie ze swoim interesem politycznym chce "przekonać wszystkich wokoło, że koalicja PO-PSL nie wytrzyma do końca kadencji".

- Nie sądzę, aby jakikolwiek poważny kryzys polityczny miał dotknąć tę koalicję PO-PSL, mimo wszystkich różnic, także jeżeli chodzi o pewien typ wrażliwości (...) dotyczący kwestii jaka różni dzisiaj panią Piterę i pana Kłopotka. Bo rzeczywiście PO i PSL tutaj także miewają różne opinie. To nie jest tak, że każda koalicja w Polsce musi ulegać autodestrukcji, nawet jeśli trzymają za to kciuki oponenci - powiedział szef rządu.

I dodał: - Wydaje mi się, że relacje i osobiste między premierem Pawlakiem a mną (...), jak i obiektywny interes publiczny i obu partii to są wystarczające przesłanki, aby spokojnie myśleć o trwałości tej koalicji.

- I nie o wcześniejszych wyborach? - dopytywała Monika Olejnik. - Nie planuję niczego takiego - odparł szef rządu.

"Ktoś musi zachować zimną głowę"

Premier mówił także o konieczności współpracy rządu z Kancelarią Prezydenta. - Ktoś w tym zamieszaniu musi się wykazywać zimną głową, zdrowym rozsądkiem i zdolnością do kompromisu. Zdarza się, że taką osobą jestem ja.

Ktoś musi wykazać się zimną głową - przekonywał premier
Ktoś musi wykazać się zimną głową - przekonywał premierTVN24

Tusk odniósł się przy tym do stanowczej wymiany zdań między szefem Kancelarii Prezydenta Piotrem Kownackim i ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. - Warto rozmawiać, gdy opracowujemy strategię w polityce zagranicznej. - tłumaczył Donald Tusk. - Uważam, że powoli, krok po kroku budujemy takie porozumienie. Chciałbym by i Kancelaria Prezydenta i minister spraw zagranicznych informowali się jak najlepiej - dodał.

Wspomniał również o chęci konsultacji niektórych ustaw z liderami partii opozycyjnych. - Już w rozmowie z prezydentem na Helu powiedziałem, że istnieje pakiet ustaw, które należy uzgadniać z liderami opozycji. To dotyczy m.in. ochrony zdrowia i Euro 2012 - mówił premier. - Nie tylko z prezydentem ale i z jego bratem mogę rozmawiać o tym co dla Polski ważne - dodał.

ZOBACZ CAŁy PROGRAM "KROPKA NAD I"

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP (Radek Pietruszka)

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24