Krajowej Rady "sofistyka, czysta demagogia"

Aktualizacja:
 
KRRiT wystosowała specjalne oświadczenie ws. ustawy medialnejkrrit.gov.pl

Nie będzie cenzury internetu - przekonuje Krajowa Radiofonii i Telewizji odnosząc się do fali krytyki, jaka się pojawiła w związku nowelizacją ustawy medialnej. IAB Polska, grupa zrzeszająca 154 polskie firmy internetowe jest zgoła odmiennego zdania i na każdy dowód KRRiT przedstawia kontrargument. Radzie odpowiedział też zajmujący się prawem w internecie bloger Piotr Waglowski.

Uchwalona 4 marca nowelizacja, nad którą w czwartek pracuje Senat, spowodowana jest koniecznością wdrożenia do polskiego prawa przepisów tzw. dyrektywy audiowizualnej. Rząd zapowiedział, że przepisy dotyczące internetu zostaną wprowadzone w innym terminie, po społecznych konsultacjach w tej sprawie. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Premier Donald Tusk zaproponował w środę senatorom, by zgłosili poprawkę wykreślającą z noweli "części ustawy, która dotyczy internetu". Dziś minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział w Senacie, że nowela zostanie podzielona na dwie części i znikną z niej zapisy "budzące wątpliwości".

KRRiT: będzie bezpieczniej. IAB: KRRiT nie ochroni naszych dzieci

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w czwartkowym oświadczeniu zapewniła, że dzięki noweli polscy internauci zyskają poczucie bezpieczeństwa, bo w usługach medialnych będących w jurysdykcji Polski i innych państw członkowskich UE nie napotkają treści nielegalnych, szkodliwych i niepożądanych.

IAB Polska, grupa zrzeszająca 154 polskie firmy internetowe jest zgoła odmiennego zdania: - Krajowa Rada nie ochroni naszych dzieci przed żadnym serwisem pornograficznym operującym z zagranicy. To tylko pretekst - tłumaczy w odpowiedzi na oświadczenie KRRiT dyrektor generalny IAB Jaroslaw Sobolewski.

KRRiT: nie trzeba rejestrować blogów. Vagla: a co to jest blog?

KRRiT pisze, że "nie jest prawdą, że pod rządami ustawy o radiofonii i telewizji można było rejestrować blogi czy ingerować w działalność blogerów", bo "klasyczny blog z samej definicji na zawiera ruchomych obrazów, a nawet dodane drobne elementy audiowizualne nie czynią z niego audiowizualnej usługi medialnej".

Nie wiadomo – na gruncie polskiego porządku prawnego – co ma na myśli Krajowa Rada pisząc o „blogach”, bo takie pojęcie obce jest naszemu systemowi prawnemu - pisze Piotr Waglowski. I dodaje: - Nikt nie twierdzi, że można (trzeba) rejestrować "blogi" pod rządami istniejącej ustawy. Zagrożenie polega na tym, że - wobec miałkości i wewnętrznej sprzeczności projektowanych definicji - taki obowiązek może się pojawić.

KRRiT: ustawa tylko dla profesjonalistów. IAB: to nieprawda

Krajowa Rada wyjaśnia też, że znowelizowana ustawa nie dotyczy m.in. "prywatnych stron internetowych; usług polegających na dostarczaniu lub dystrybucji treści audiowizualnej stworzonej przez prywatnych użytkowników (user-generated content); (...) stron internetowych, które zawierają drobne elementy audiowizualne jako elementy grafiki strony, jako krótkie reklamy lub informacje na temat produktów; gier hazardowych, w tym loterii, zakładów, innych form hazardu; wyszukiwarek; usług które polegają na przesyłaniu i hostingu audycji, za których odpowiedzialność redakcyjną ponoszą podmioty trzecie lub użytkownicy; elektronicznych wersji gazet i magazynów".

KRRiT podkreśla, że ustawę stosuje się jedynie do dostawców usług medialnych na żądanie prowadzących działalność gospodarczą, profesjonalistów.

Ze stwierdzeniami tymi również IAB się nie zgadza. - Przepisy ustawy mówią co innego. Zgodnie z dosłowną treścią ustawy Krajowa Rada będzie kontrolować de facto każdego przedsiębiorcę zamieszczającego multimedia w internecie - tłumaczy Sobolewski. I dodaje: - Krajowa Rada nie rozumie, że pod definicję „wideo w internecie” pasuje ze swej natury prawie każda strona internetowa zawierająca multimedia (np. klipy, filmiki, śmieszne reklamy, autoreklamę etc).

KRRiT: nie trzeba promować audycji europejskich. Vagla: ale trzeba zapłacić

- Nie jest prawdą, że dostawca usługi medialnej na żądanie, którego serwis będzie obejmował kinematografię japońską lub rosyjską będzie zmuszony do promowania w swoim katalogu audycji europejskich. Dostawca spełni wymogi ustawy poprzez zastosowanie alternatywnego obowiązku w postaci wypełnienia kwoty inwestycyjnej - przekonuje Rada.

Zdaniem Waglowskiego Rada zapomina, że przepis stawia przedsiębiorcę między młotem a kowadłem. - Mamy cieszyć się z tego, że nie będzie trzeba aktywnie promować w internecie audycji europejskich, ponieważ przecież będzie można alternatywnie "wypełnić kwotę inwestycyjną". To prawie tak, jakby powiedzieć matce, że nie ma nic groźnego we wcieleniu jej syna do carskiej armii, skoro przecież może się - wedle projektowanych zasad - z tej armii wykupić, przeznaczając na ten cel 10% kosztów poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym na określoną działalność.

KRRiT: ustawa zgodna z dyrektywą. Vagla: nieprawda

Krajowa Rada podkreśla też, że nie jest prawdą, by znowelizowana ustawa rtv była niezgodna z dyrektywą o audiowizualnych usługach medialnych, ponieważ dyrektywy unijne wyznaczają państwom członkowskim cele do osiągnięcia, pozostawiając im pewną swobodę w doborze środków temu służących.

Waglowski odpowiada: Kiedy wprowadza się nowy system administracyjnego zatwierdzania usług, kiedy dyrektywa wprost stwierdza, że nie można jej rozumieć jako zachętę do takiego wprowadzenia, nie można jednocześnie twierdzić, że projekt ustawy jest z dyrektywą zgodny

KRRit: ustawa nie tworzy barier. IAB: to mieliśmy już w PRL

W kolejnym punkcie KRRiT dowodzi, że "nie jest prawdą, że ustawa tworzy bariery w rozwoju firm internetowych, w każdym razie tych, które są gotowe działać w ramach prawa". - Owszem, mogłyby napotkać bariery, jeżeli chciałyby łamać zakaz podżegania do nienawiści; odmówić ułatwienia dostępu do usług niepełnosprawnym; łamać prawo autorskie; czy np. nie przestrzegać reguł dotyczących ochrony małoletnich przed nieodpowiednimi treściami - ale nikt chyba nie chce, by mogły działać w ten sposób bez ograniczeń - stwierdzono.

IAB tę argumentację Rady podsumowuje słowami: - To czysta sofistyka. Krajowa Rada nie ufa polskiemu sądownictwu? I w związku z tym chce wprowadzić cenzurę prewencyjną? To mieliśmy już w PRL. W wyścigu technologicznym i informacyjnym nie jesteśmy w czołówce Europy ani świata. Propozycje Krajowej Rady spowolnią rozwój naszego społeczeństwa.

KRRiT: nie będzie grupowej migracji poza UE. IAB: Rada nie rozumie internetu

KRRiT przyznaje, że przepisom dyrektywy i tym bardziej polskiej ustawy nie podlegają operatorzy czy dostawcy treści spoza krajów unijnych. - Czy zyskują w ten sposób przewagę konkurencyjną? W pewnym stopniu tak. Choć w ostatecznym rezultacie decyzja o tym, jakie treści odbierać, oczywiście należy zawsze do jednostki - oświadczyła KRRiT. Dodaje też, że "nie jest jednak prawdą jakoby czekała nas grupowa migracja przedsiębiorców internetowych poza Unię Europejską".

Co na to przedstawiciel polskich firm internetowych? - Krajowa Rada mija się ze stanem faktycznym – wyraźnie nie rozumie internetu. To nie są tylko duże firmy. Dużym firmom nowa ustawa nie zaszkodzi, bo mają pieniądze, aby jej sprostać. Nowa ustawa zamknie drogę samozatrudnionym i mikroprzedsiębiorcom do innowacyjnych przedsięwzięć internetowych - komentuje IAB.

KRRiT: były szerokie konsultacje. IAB: tak tego nazwać nie można

Krajowa Rada podkreśla też, że nie jest prawdą, iż sama ustawa była dla kogokolwiek niespodzianką czy zaskoczeniem. - Przede wszystkim przedstawiciele polskich stacji telewizyjnych uczestniczyli w konsultacjach unijnych przed przyjęciem dyrektywy i szczegółowo śledzili tok prac na wiele lat przed ogłoszeniem dyrektywy. Po drugie, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzali szerokie konsultacje społeczne (...) przed przystąpieniem przez MKiDN do pisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - przypomniano.

- Ani wtedy, ani podczas prac sejmowych sprawa nie budziła szczególnych kontrowersji wśród podmiotów rynkowych - stwierdzono.

Również w tym wypadku IAB podważa słowa KRRiT. - Nie można nazwać konsultacjami sytuacji, kiedy przedstawiane przez nas stanowiska i uwagi nie są brane pod uwagę, ani rozważane w procesie powstawania ustawy. Żadna z naszych poprawek nie została uwzględniona ani na etapie prac w MKIDN, ani podczas prac w Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - mówi Sobolewski.

Zdrojewski murem za KRRiT

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podczas swojego czwartkowego wystąpienia w Senacie przekonywał, że KRRiT w swoim oświadczeniu dokładnie wytłumaczyła, że ustawa nie stwarza zagrożenia cenzurą i koncesjonowaniem internetu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: krrit.gov.pl

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24