Pierwszeństwo roweru jadącego ścieżką rowerową przed skręcającymi pojazdami, śluzy rowerowe na skrzyżowaniach, możliwość wyprzedzania z prawej strony wolno jadących aut i legalne przyczepki dla dzieci - to główne zmiany wprowadzane przez wchodzące dziś w życie nowe przepisy prawa o ruchu drogowym. Rowerzystom ma być łatwiej na drodze.
Główna zmiana polega na przywróceniu wykreślonego w 2001 r. przepisu, który daje rowerzyście przejeżdżającemu prosto ścieżką rowerową przez skrzyżowanie pierwszeństwo przed pojazdami, które skręcając przecinają tę ścieżkę.
Wreszcie śluza
Nowelizacja wprowadza też w prawie polskim znaną od dziesięcioleci w krajach zachodnich tzw. śluzę dla rowerów - część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Pozwala ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania, dzięki temu mogą ruszyć na światłach jako pierwsi, są lepiej widoczni dla kierowców, śluza ułatwia też rowerzystom skręcanie.
Ustawa pozwala także rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowej części - a nie tylko skrajnej prawej - pasa na rondzie, co ułatwia zmianę kierunku jazdy, zmniejsza też ryzyko wymuszenia na jadącym prosto rowerzyście pierwszeństwa przez pojazd, który zmienia pas, by zjechać z ronda.
Jazda parami
Od dziś rowerzyści mogą w majestacie prawa jeździć nie tylko jeden za drugim, ale i obok siebie - np. rodzice asekurujący dziecko. Rowerzyście wolno też, z zachowaniem ostrożności, wyprzedzać z prawej strony wolno jadące samochody - taka sytuacja często się zdarza w zatłoczonych miastach.
Jeżeli cyklista jedzie z dzieckiem do lat 10, jest zła pogoda albo kiedy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h, rowerzyście wolno jechać chodnikiem.
Rower po nowemu
Nowelizacja wprowadziła też nowe definicje roweru i wózka rowerowego, co m.in. oznacza prawne dopuszczenie na ścieżki dla rowerów przyczepek do przewożenia dzieci. Zgodnie z nowymi przepisami rower to pojazd mierzący do 90 cm szerokości, poruszany siłą mięśni lub silnikiem elektrycznym rozpędzającym pojazd do maksymalnie 25 km/h. Jeżeli ryksza jest nie szersza niż 90 cm, również od soboty można nią jeździć po ścieżce rowerowej.
Sejm uchwalił nowe przepisy w lutym, prezydent podpisał ustawę 22 kwietnia, w Dzień Ziemi.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24