Myślę, że jest dzisiaj społeczne przyzwolenie na to, żeby władza skupiała się na zapewnianiu bezpieczeństwa - powiedział w "Kawie na ławę" wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). - Zawsze jest do zważenia następująca rzecz: albo bezpieczeństwo, albo wolność. I tutaj musi być pewnego rodzaju równowaga - podkreślił Piotr Zgorzelski (PSL).
Politycy komentowali w "Kawie na ławę" przedstawione dwa dni po zamachach w Brukseli najważniejsze założenia tzw. ustawy antyterrorystycznej, nad którą pracują szef MSWiA Mariusz Błaszczak i minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.
Poseł Andrzej Halicki (PO) zwrócił uwagę, że projekt dużo kompetencji powierza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co jego zdaniem "nie jest do końca dobre".
- Pod szyldem tej ustawy nie można zrobić czegoś, co gwarantuje np. nadzór nad obywatelami i rząd będzie się czuł bezpiecznie, a nie obywatele. Krótko mówiąc, trzeba odwrócić proporcje - tłumaczył Halicki. Były minister cyfryzacji dodał, że bezpieczeństwo jest wspólną sprawą, dlatego PO jest gotowa do rozmów nad ostatecznym kształtem ustawy.
Piotr Zgorzelski z PSL zadeklarował z kolei, że jeśli proponowane formy kontroli operacyjnej będą zgodnie z tą ustawą podlegać jakiejś kontroli - np. sądowej - to ludowcy najprawdopodobniej poprą nowe przepisy przygotowywane przez Prawo i Sprawiedliwość.
- Zawsze jest do zważenia następująca rzecz: albo bezpieczeństwo, albo wolność. I tutaj musi być pewnego rodzaju równowaga - mówił Zgorzelski. Podkreślił, że nowe rozwiązania są potrzebne, zwłaszcza kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu tego roku.
- To jest rzeczywiście istotny dylemat - tak o balansie pomiędzy bezpieczeństwem a wolnością mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury (PiS).
- Myślę, że jest dzisiaj społeczne przyzwolenie na to, żeby władza skupiała się na zapewnianiu bezpieczeństwa, bo tego się oczekuje od państwa - dodał Sellin. Zaznaczył, że cieszy go deklaracja polityka PO o chęci współpracy nad ustawą antyterrorystyczną.
"Musimy zobaczyć wreszcie determinację"
Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) oceniła, że dyskutując o podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w Europie trzeba słuchać głosu ekspertów. A ci, jak tłumaczyła, mówią o dwóch kwestiach - o usprawnieniu komunikacji pomiędzy służbami oraz o walce z radykalnym islamem w samej Europie.
- (Imamowie - red.) nie powinni być tutaj (w Europie - red.), nie powinni edukować młodych ludzi - mówiła Scheuring-Wielgus. - Tego nikt jeszcze nie zrobił - dodała.
Swoje pomysły na walkę z terroryzmem przedstawił też Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.
- Powinniśmy dzisiaj położyć największy nacisk na wzmocnienie współpracy służb specjalnych - mówił Magierowski.
- Wymiana informacji, odcięcie od źródeł finansowania wszystkich komórek terrorystycznych w Europie, bardzo ścisła kontrola na granicach zewnętrznych UE. To może nam pomóc w krótkim okresie, ale musimy zobaczyć wreszcie determinację w działaniach przywódców europejskich - podkreślił.
- Integracja europejska? Tutaj mówię "okej" - powiedział Marek Jakubiak (Kukiz'15). - Natomiast pytam się, czy pani Angela Merkel krzycząc "przybywajcie" konsultowała to z Polską? - dodał. - Jeżeli integracja służb ma nastąpić i polskie służby mają się integrować z belgijskimi, to ja byłbym ostrożny - w ten sposób ocenił z kolei propozycję wzmocnionej współpracy służb w Europie.
Autor: ts/kk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24