Erotika, Panicz, Pereira i Nirwana - najpiękniejsze konie arabskie z polskich hodowli można podziwiać podczas XXX Polskiego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. W niedzielę aukcja. Czy wrócą czasy, kiedy za polskie araby hodowcy uzyskiwali miliony dolarów?
- Liczymy na rekordowe ceny, bo oferta jest niecodzienna - mówi Marek Trela dyrektor Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Na dwa dni do maleńkiego miasteczka koło Białej Podlaskiej, zjechali goście z całego świata - z USA, Australii, Brazylii, Bliskiego Wschodu i krajów europejskich. W najstarszej polskiej stadninie koni trwają Dni Konia Arabskiego. 150 najpiękniejszych polskich koni rywalizuje w sobotę o tytuły czempionów w Polskim Narodowym Pokazie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim.
Pokaz poprzedza aukcję polskich arabów Pride of Poland (Duma Polski), która odbędzie się w janowskiej stadninie w niedzielę już po raz 39. - Do Janowa Podlaskiego przyjechało wielu miłośników koni z całego świata, m.in. z USA, Australii, Brazylii, Bliskiego Wschodu i krajów europejskich – mówi rzeczniczka pokazu Katarzyna Pruchniewicz.
W stępie i kłusie
W pokazie uczestniczą konie wyhodowane w państwowych stadninach Agencji Nieruchomości Rolnych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz przez hodowców prywatnych. Międzynarodowe jury ogląda zwierzęta w ruchu – w stępie i kłusie, oraz nieruchome, i przyznaje im punkty za budowę. Konie są oceniane w kilku klasach wiekowych, oddzielnie klacze i oddzielnie ogiery. Zwycięski koń pokazu honorowany jest statuetką z brązu przedstawiającą księcia Józefa Poniatowskiego na ogierze Szumka.
Żona perkusisty Rolling Stones wyjechała na klaczy
Na niedzielną główną aukcję przeznaczonych zostało 37 rasowych klaczy. Faworytką aukcji jest ubiegłoroczna czempionka świata z salonu w Paryżu, 13-letnia kasztanka Kwestura, wyhodowana w Michałowie. Hodowcy spodziewają się uzyskać za nią wysoką cenę. W ubiegłym roku najwyżej wylicytowana została klacz Pieta, którą za 300 tys. euro kupiła Shirley Watts, żona perkusisty Rolling Stonesów. Shirley od lat przyjeżdża na janowskie aukcje. Kupuje najczęściej siwe klacze do swojej stadniny w Anglii.
Cicha aukcja
Dodatkowo 34 konie - 22 klacze i 12 ogierów - będzie można kupić w niedzielę na tzw. silent sale, czyli cichej sprzedaży. Nabywcy mogą oglądać te konie w stajniach i oferować ceny na piśmie. Najwyższe kwoty ogłaszane są na specjalnej tablicy. Cicha sprzedaż rozstrzygnięta zostanie w niedzielę po zakończeniu głównej aukcji.
Kilkaset lat tradycji
Historia hodowli koni arabskich w Polsce siega XVII wieku. Wtedy to pierwsze konie z arabskiej pustyni sprowadzali do swoich stadnin, głównie na Ukrainie, m.in. Sanguszkowie, Braniccy czy Dzieduszyccy. Już w połowie XIX wieku polscy hodowcy stali się eksporterami koni czystej krwi arabskiej. W 1864 r sułtan Abdul Azis kupował od Branickich w Białej Cerkwi konie, do stadniny zakładanej pod Stambułem. 100 lat póżniej również arabscy szejkowie byli najlepszymi kupcami polskich koni arabskich.
Rekordy El Paso i Penicyliny
Rekordy cenowe za polskie konie padały Najdrożej sprzedanym polskim koniem w historii była Penicylina. Została sprzedana za 1,5 mln dolarów. Legendarny El Paso został sprzedany za milion dolarów.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24