Ruch Palikota postuluje likwidację Instytutu Pamięci Narodowej, który nazywa "Instytutem Pewnego Nieporozumienia". Politycy RP proponują innym ugrupowaniom debatę na ten temat. - Porozmawiajmy o przyszłości, nie o przeszłości - apeluje Michał Kabaciński (RP).
Tomasz Makowski (RP) na konferencji prasowej w Sejmie nazwał IPN "Instytutem Pewnego Nieporozumienia, które powstało w latach 90-tych". Według niego Polacy do tej pory wydali na funkcjonowanie Instytutu 2 mld zł, "po to, by tylko i wyłącznie można było otwierać za każdym razem teczki".
Ruch Palikota jest zdania, że IPN powinien zostać zlikwidowany, akta otwarte i jawne. - Powinny też zostać przeniesione do archiwum państwowego - oświadczył Makowski.
Maszynka do celów politycznych
Kabaciński zaapelował do innych partii politycznych o debatę na temat Instytutu. - Porozmawiajmy o przyszłości, bo dziś rozmawiamy o przeszłości, walczymy przeszłością, wykorzystujemy ją do celów politycznych. Porozmawiajmy na poważnie: czy IPN jest naprawdę potrzebny, czy nie jest to tylko maszynka wykorzystywana do celów politycznych? - mówił polityk Ruchu.
Ocenił jednocześnie, że w obecnej sytuacji składanie przez RP projektu ustawy likwidującej IPN "nie ma najmniejszego sensu".
- Projekt możemy złożyć, jednak myślę, że izba, która składa się w większości z posłów tchórzliwych, małostkowych, niemających żadnych argumentów poza teczkami, nie będzie chciała procedować nad takim projektem - powiedział.
Uważa, że politycy innych ugrupowań "nie są na to gotowi". - Jest na to gotowy Ruch Palikota, liczymy również, że za jakiś czas będą gotowi inni, ale naprawdę przed złożeniem projektu proponowałbym debatę - powiedział Kabaciński.
Autor: zś//kdj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24