Nowy rok szkolny uczniowie zaczną bez mundurków - przynajmniej w tych szkołach, w których zgodzi się na to dyrekcja. Zniesienie obowiązku ich noszenia to jedno z rozwiązań podpisanej w piątek przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Noszenie jednolitych strojów było obowiązkowe we wszystkich publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach od 1 września 2007 r. na mocy szeroko krytykowanej decyzji ówczesnego ministra edukacji Romana Giertycha z LPR.
Bez mundurków, ale z zasadami
Zgodnie z nowelizacją ustawy, dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić mundurki z własnej inicjatywy lub na wniosek rady szkoły, rady rodziców, rady pedagogicznej lub samorządu uczniowskiego.
Szkoły, które nie wprowadzą obowiązku noszenia jednolitych strojów, będą musiały jednak w swoim statucie określić zasady ubierania się uczniów. Artykuły nowelizacji dotyczące noszenia mundurków w szkole będą obowiązywać od 1 września.
Znów zdecydują z czego się uczyć
Nowelizacja przywróciła też szkołom prawo swobodnego wyboru podręczników, z których będą uczyć się uczniowie, oraz programów nauczania. Inicjatorem ograniczenia wyboru podręczników i programów, podobnie jak wprowadzenia obowiązku noszenia mundurków, był były minister edukacji Roman Giertych.
Ministra edukacji będzie też mógł wydać rozporządzenia regulujące kwestię wynagrodzeń nauczycieli i egzaminatorów pracujących przy egzaminach zewnętrznych, w tym przy ustnych maturach.
Nie notowani nauczyciele
Nauczyciele ubiegający się o pracę będą mieli obowiązek przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Rozszerzono też odpowiedzialność dyscyplinarną na nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Dotąd podlegali jej tylko nauczyciele mianowani i dyplomowani.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24