Tłumy Polaków odwiedzają groby swoich bliskich. Jak co roku w dniu Wszystkich Świętych na drogach tłok, a wokół cmentarzy korki i brak miejsc parkingowych. Na terenie wielu nekropolii trwają coroczne kwesty. Pieniądze zbierają mieszkańcy m.in. Warszawy, Krakowa, Zakopanego...
Około 200 osób zbiera pieniądze na warszawskich Powązkach w ramach 35. kwesty artystów. Uczestnictwo w tegorocznej zbiórce zapowiedzieli weterani, którzy brali udział w pierwszej z nich przed 35 laty. Są wśród nich m.in.: Alina Janowska, Maja Komorowska, Damian Damięcki i Andrzej Kopiczyński. Na Powązkach będzie też można spotkać m.in. Marcina Kociniaka, Emilię Krakowską, Wojciecha Młynarskiego, Irenę Santor, Mariana Opanię, Ignacego Gogolewskiego, Artura Barcisia, Mariusza Benoit, Jana Englerta, Annę Seniuk, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Kolbergera, Jerzego Zelnika, Zbigniewa Zamachowskiego.
- Coraz więcej aktorów i ludzi kultury młodszego pokolenia angażuje się w naszą kwestę. W tym roku będą to m.in. Piotr Adamczyk, Michał Żebrowski, Grażyna Wolszczak, Maciej Orłoś, Małgorzata Foremniak, Dominika Ostałowska - zapowiedział Marcin Święcicki, przewodniczący Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Pieniądze zebrane w czasie kwesty przeznaczone zostaną na renowację zabytkowych grobów na Powązkach.
Inne stołeczne nekropolie
Stolica będzie kwestować także na rzecz ratowania pomników na innych zabytkowych nekropoliach. Zbiórka na rzecz Cmentarza Żydowskiego odbywa się tylko w niedzielę. Datki zbierają m.in. Gołda Tencer, Krystyna Zachwatowicz, Maja Komorowska i Józef Duryasz. Po cmentarzu oprowadzać będzie Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Fundusze z tegorocznej zbiórki mają zostać przeznaczone na renowację nagrobka jednego z członków rodziny rabina Dow Ber Majzelsa.
Kwestę zorganizowano również na stołecznych cmentarzach ewangelickich. Rozpoczęła się ona już w piątek. Na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim zbiórka potrwa cztery dni i oprócz członków parafii, wezmą w niej udział m.in. Krystyna Janda, Emilia Krakowska i Roman Kłosowski. Dochód z kwesty ma pomóc zarządowi cmentarza opłacić przeprowadzone w tym roku renowacje pomników nagrobnych należących m.in. do rodzin Koelichenów i Szweitzerów.
Na rzecz cmentarzy i hospicjum
Zbiórkę na rzecz ratowania krakowskich cmentarzy: Rakowickiego, Nowego Podgórskiego i Bronowickiego na Pasterniku, organizuje Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Weźmie w niej udział ok. 200 wolontariuszy m.in. Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz oraz Zbigniew Wodecki. Komitet wytypował już 30 zabytkowych i opuszczonych nagrobków do renowacji na Cmentarzu Rakowickim oraz 10 na nowym Cmentarzu Podgórskim.
Na kilkunastu krakowskich cmentarzach będzie prowadzona również "Kwesta Listopadowa" na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Wolontariusze będą zbierać pieniądze od soboty do poniedziałku.
Łódź zbiera na Starym
Już w piątek rozpoczęła się jubileuszowa 15. kwesta na rzecz ratowania zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii - Starego Cmentarza. Na tej trójwyznaniowej nekropolii pochowani są obok siebie ewangelicy, wyznawcy prawosławia i katolicy. Na rzecz cmentarza kwestować będą m.in. uczniowie z łódzkich szkół, przewodnicy i członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem oraz politycy, samorządowcy i ludzie kultury. Zebrane fundusze zostaną m.in. przeznaczone na renowację najcenniejszego zabytku nekropolii - mauzoleum Karola Scheiblera. Na jego remont potrzeba nawet 20 mln zł.
Kwesta zakopiańska
Artyści, ludzie kultury, przedstawiciele władz oraz harcerze będą w dniu Wszystkich Świętych kwestować także na zakopiańskich cmentarzach. Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobka "króla przewodników tatrzańskich" Klimka Bachledy na Nowym Cmentarzu oraz na renowację dwóch kamiennych nagrobków z motywami anioła na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, najstarszej zakopiańskiej nekropolii, gdzie spoczywają m.in. Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz i Władysław Hasior.
Zbiórka w Częstochowie
Już od 13 lat artyści, dziennikarze, dyrektorzy instytucji kultury i znane w mieście osoby kwestują w dniu Wszystkich Świętych na ratowanie zabytkowych nagrobków częstochowskich cmentarzy: Kule i św. Rocha. W tym roku po raz pierwszy kwestę zorganizowano także na częstochowskim cmentarzu Raków, gdzie również zostanie odnowiony jeden z nagrobków. Za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty udało się odrestaurować nagrobek Jerzego Kienitza z 1917 r. z figurą uśpionego anioła oraz nagrobek Elizabeth Proumen z 1909 r. z figurą anioła siedzącego. Wkrótce planowana jest renowacja grobu Edity Allert, z figurą Anioła Śmierci tulącego dziecko.
Poznań po raz 10
Pieniądze na odnowienie jednej z kaplic cmentarnych na wileńskim cmentarzu na Rossie zbierają w niedzielę politycy, sportowcy dziennikarze i artyści podczas kwesty na największych poznańskich cmentarzach. Zbiórka z okazji święta Wszystkich Świętych prowadzona jest po raz 10. Jak powiedział inicjator akcji ksiądz Edmund Jaworski, za pieniądze zebrane w tym roku odnowiona zostanie kaplica rodziny Burzyńskich. - Ta kaplica przylega do kaplicy Hermanowiczów, którą odrestaurowano dzięki ubiegłorocznej kweście. Ona jest mocno zdewastowana, z rozbitymi murami, trumny są uszkodzone - trzeba to miejsce uratować od profanacji - powiedział ks. Jaworski.
Ratują groby prawosławnych
Datki na ratowanie starych nagrobków na prawosławnym cmentarzu w Lublinie zbierają w dniu Wszystkich Świętych wolontariusze z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Konserwacji wymaga tu ponad 350 pomników nagrobnych. Kwestę na prawosławnym cmentarzu TOnZ zorganizował w tym roku po raz trzeci. - W ubiegłych latach uzbieraliśmy po około 5 tys. zł. To stary cmentarz, groby są opuszczone, zaniedbane, ale to bardzo cenne zabytki, pracy mamy tu na wiele lat - powiedziała Katarzyna Czerlunczakiewicz z TOnZ.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak