... Pinter, Huntington, Jackson


Nie napiszą już nowych książek, nie będą grać w filmach, nie wystąpią na scenie. W minionym roku świat stracił wiele wybitnych postaci nauki, kultury i polityki.

5 grudnia 2008 r. zmarł Aleksy II, patriarcha Moskwy i Wszechrusi, który na czele Cerkwi stał od 1990 roku, nazywany w Rosji patriarchą odrodzenia i zjednoczenia. Pod jego zwierzchnictwem Cerkiew przezwyciężyła historyczny rozłam z Rosyjską Cerkwią Prawosławną za Granicą. Narosło jednak napięcie między rosyjską Cerkwią prawosławną a Kościołem katolickim.

25 grudnia zmarł Harold Pinter, brytyjski dramaturg, laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 2005. Uznawany za największego współczesnego brytyjskiego dramatopisarza, znany był też jako gorący przeciwnik polityki Stanów Zjednoczonych i ich prezydenta George'a W. Busha.

27 grudnia odszedł Samuel Huntington, politolog, historyk, autor głośnej książki pt. "Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego". Zajmował się problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego, współpracował z amerykańskimi agencjami rządowymi.

14 stycznia zmarł Nicholas A. Rey, były ambasador USA w Warszawie w latach 1993-1997 i zasłużony działacz Polonii amerykańskiej. Urodził się w Warszawie w 1938 roku. Jeden ze współzałożycieli i czołowych działaczy Polsko-Amerykańskiej Rady Konsultacyjnej (American Polish Advisory Council - APAC), organizacji lobbującej na rzecz Polski i zrzeszającej prominentnych przedstawicieli Polonii.

Pisarze, piosenkarze...

27 stycznia zmarł John Updike, amerykański pisarz i poeta, który mistrzostwem stylu i pracowitością - samych powieści napisał ponad 25 - wyrobił sobie trwałą wysoką pozycję we współczesnej literaturze amerykańskiej. W dowcipny i jednocześnie liryczny sposób sportretował w nich życie amerykańskiej małomiasteczkowej klasy średniej, jej emocjonalne tęsknoty oraz materialne uzależnienie od skomercjalizowanego i stechnicyzowanego świata. Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera (1982 i 1991)".

30 marca zmarł Maurice Jarre, francuski kompozytor. Skomponował muzykę do 150 filmów, m.in. "Lawrence'a z Arabii", za którą dostał Oskara, "Doktora Żywago" i "Podróży do Indii". Pracował z reżyserami: Davidem Leanem, Luchino Viscontim, Alfredem Hitchcockiem, Peterem Weirem. Ojciec kompozytora Jean-Michela Jarre'a, pioniera muzyki elektronicznej.

18 czerwca odszedł Lord Ralf Dahrendorf, brytyjsko-niemiecki filozof, politolog, socjolog i liberalny polityk, wieloletni dyrektor London School of Economics, były komisarz EWG. Znawca podziałów klasowych współczesnego społeczeństwa. W 1988 roku przyjął brytyjskie obywatelstwo, a w pięć lat później otrzymał tytuł szlachecki i zasiadł w Izbie Lordów. Jego praca o konflikcie klasowym w społeczeństwie przemysłowym (Class and Class Conflict, 1959) weszła do kanonu teorii socjologicznej.

25 czerwca po długiej chorobie zmarła Farah Fawcett, amerykańska aktorka, której sławę przyniosła jedna z trzech głównych ról w serialu "Aniołki Charliego" z 1976 roku. Była jedną z ikon kultury pop i symboli seksu lat 70.

Odszedł "Król popu"

Również 25 czerwca zmarł "Król popu" Michael Jackson, jeden z najwybitniejszych piosenkarzy w historii muzyki. Urodzony w 1958 roku, występy sceniczne rozpoczął jako 11-latek w rodzinnym zespole zwanym początkowo "The Jackson 5", a później "The Jacksons". Na początku lat 70. zaczął karierę solową, pozostając członkiem rodzinnej grupy, grającej głównie muzykę soul i funk. W latach 80. stał się ikoną stylu pop; jego teledyski-przeboje jak "Billy Jean", "Beat It" i "Thriller" zmieniły przemysł muzyczny i pomogły wypromować nowy wówczas telewizyjny kanał muzyczny MTV. Zdobył 13 nagród Grammy, a na świecie sprzedano ponad 750 mln jego płyt.

Michael Jackson zmarł 25 czerwca (TVN24)
Michael Jackson zmarł 25 czerwca (TVN24)

6 lipca zmarł Robert McNamara, były sekretarz obrony USA (1961-1968), jeden z architektów wojny w Wietnamie, określanej nawet jako "wojna McNamary". Funkcję sekretarza obrony pełnił przez siedem lat - dłużej niż ktokolwiek inny od utworzenia tego stanowiska w 1947 roku. Ustąpił pod presją prezydenta Lyndona B. Johnsona, który zaproponował mu prezesurę w Banku Światowym. Piastował ją w latach 1968-1981. Uważał wówczas, że poprawa warunków życia w wiejskich regionach krajów rozwijających się jest bardziej skuteczną drogą do osiągnięcia pokoju niż zbrojenia.

Prezydent - noblista nie żyje

18 sierpnia samobójczą śmiercią zginął Kim De Dzung, były prezydent Korei Południowej (1998-2003). Uhonorowany pokojowym Noblem (2000) w uznaniu zasług na rzecz pojednania obu Korei oraz działań na rzecz praw człowieka.

25 sierpnia zmarł amerykański senator Edward Kennedy. Brat zamordowanego prezydenta Johna F. Kennedy'ego i również zabitego Roberta. Kennedy, szanowany demokratyczny polityk, zasiadał w wyższej izbie parlamentu nieprzerwanie od 1962 roku.

15 września walkę z rakiem przegrał Patrick Swayze, amerykański aktor filmowy znany z ról w filmach "Dirty Dancing" i "Ghost" (polski tytuł: "Uwierz w ducha").

19 września zmarł Irving Kristol, pisarz polityczny, publicysta, wydawca i wykładowca Uniwersytetu Nowojorskiego, nazywany ojcem chrzestnym amerykańskiego neokonserwatyzmu.

Źródło: PAP